بیوتکنولوژی محیط زیست

انقراض زرافه ها

| انقراض زرافه ها

✅ جمعیت زرافه ها طی ۳۰ سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته‌‌است، و در حال حاضر فقط ۹۸۰۰۰ زرافه در حیات وحش باقی مانده است. با به رسمیت شناخته شدن کاهش شدید جمعیت زرافه‌ها در حیات وحش، اخیراً این گونه جانوری در لیست گونه‌های “آسیب‌پذیر” در فهرست اتحادیه جهانی ثبت شده‌، که برای نظارت بر حفاظت، در لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر قرار گرفته‌اند. با وجود اینکه نظارت بر حفاظت گونه‌ها درحال انجام است، به علت بحث‌هایی که در مورد وضعیت رده‌بندی جانوری این گونه وجود دارد، برخی از زیرگونه‌ها ممکن است نسبت به آن‌هایی که در حال حاضر شناسایی شده‌اند در معرض خطر انقراض بیش‌تری قرار داشته باشند.


❇ مطالعات جدیدی که در دانشگاه بریستول انجام شده‌ است نشان می‌دهند که دانش ما از رفتار و زیستگاه زرافه‌ها محدود است. عقیده رایج این است که اندازه‌ی گروه‌‍‌های حیوانات در زمان وجود خطر شکار، افزایش می‌یابد، چراکه اندازه گروه‌های بزرگ‌تر، خطر کشته شدن افراد را کاهش داده و بنابراین، چشم‌های متعددی برای شناسایی خطر بالقوه شکار وجود دارد.

❇ زویی مولِر محقق این مطالعه دریافت که این مشاهدات در مورد زرافه‌ها صادق نیست و اندازه‌ی گروه تحت تأثیر حضور شکارچی قرار نمی‌گیرد. به اعتقاد او، هدف این مطالعه بررسی این موضوع است که چگونه رفتارهای گروهی زرافه‌ها در پاسخ به عوامل متعددی مانند خطر شکار، زیستگاه و خصوصیات افراد گروه متفاوت است. نوع زیستگاه تأثیر محدودی بر اندازه گروه داشت اما، رفتار زرافه‌های ماده‌ای که در گروه های کوچک‌تر بودند و بچه داشتند، تأثیر قوی‌تری بر اندازه گروه داشتند. این یافته با باور عمومی مبنی بر این که زرافه‌های ماده، گروه‌های بزرگ‌تر را برای مراقبت عمومی از بچه‌های خود شکل می‌دهند، متناقض است.

❇ اگر بتوانیم رفتار و زیستگاه زرافه ها را به درستی درک کنیم، می‌توانیم به شکلی مؤثرتر آن‌ها را مدیریت و محافظت کنیم. تصور غلط رایج در مورد این گونه جانوری این است که آن‌ها در همه جای آفریقا حضور دارند، ولی مطالعات حاکی ازکاهش سریع و متلاشی شدن گروه‌های جمعیتی آن‌ها است.

❇ قرار گرفتن آن‌ها تحت عنوان آسیب پذیر در لیست قرمز اتحادیه جهانی گامی ارزشمند در جهت شناسایی عوامل بالقوه‌ای است که بقای زرافه‌ها را تهدید می‌کند، و نیاز است خطرات و چالش‌های پیش روی زرافه‌ها در حیات وحش را درک و شناسایی کرد.

❇ مطالعات بیش‌تری جهت بررسی این موضوع نیاز است که آیا تأثیرات مشابهی در گروه‌های دیگر زرافه‌ها مشاهده می‌شود یا خیر. از نتایج برای درک بهتر چگونگی مدیریت زیستگاه، متغیرهای محیطی و اجتماعی برای کمک به حمایت از جمعیت زرافه‌ها می‌توان استفاده کرد.

? مترجم: غزل داودی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن