بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکس

انگلی با قابلیت تقلید از پروتئین‌های انسانی و آسیب به روده

✅یافته‌های یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که انگل‌ «ژیاردیا» که مسئول یکی از شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی است، می‌تواند کارکردهای سلول انسانی را تقلید کند تا از این طریق، سلول‌های روده را متلاشی کرده و از آن‌ها تغذیه نماید.


?یک تیم پژوهشی در دانشگاه آنگلیای شرقی (UEA) روی راز موفقیت ژیاردیا، که دانشمندان بیش از ۳۰۰ سال است از آن گریزان بوده‌اند، تحقیق جالبی انجام داده‌است.
آن‌ها دریافته‌اند که این انگل، دو نوع اصلی پروتئین را تولید می‌کند و از این طریق می‌تواند از لایه‌های حفاظتی مخاطی در روده رد شده و اتصالات بین سلول‌های به‌هم‌پیوسته را بشکند تا درنهایت بتواند به‌آسانی به مواد غذایی داخل آن‌ها دسترسی یابد.

?این انگل، که افراد را به‌سادگی از طریق نوشیدن آب آلوده یا خوردن غذای آلوده مبتلا می‌کند، بیماری‌ای به نام ژیاردیا را ایجاد می‌نماید که علائم آن شامل اسهال و شکم‌درد است. بنا بر آمارها، در حال حاضر بیش از دویست هزار نفر مبتلابه ژیاردیا بوده و هرساله تعداد زیادی از موارد جدید به آن مبتلا می‌شوند.
تیم پژوهشی که در واحد پژوهش حفاظت از سلامت موسسه ملی پژوهش سلامت، بخش عفونت‌های دستگاه گوارش، دانشکده پزشکی UEA’s Norwich، مستقر هستند، قصد داشتند که درباره‌ی چگونگی فعالیت‌های این انگل که باعث ایجاد علائم شدید در برخی بیماران می‌شود، اطلاعات بیشتری به دست آورند.

?با همکاری دانشمندان موسسه عفونت و سلامت جهانی در دانشگاه لیورپول، تیم پژوهشی فوق در آزمایشگاه، نگاهی به سلول‌های کشت‌شده‌ای که به ژیاردیا آلوده بودند، انداخت تا ببیند این انگل چه چیزی تولید می‌کند که می‌تواند با سلول‌های روده تعامل کند.
با توجه به دو خانواده از پروتئین‌هایی که شناسایی شد، تیم کشف کرد که این انگل تولید گروهی از پروتئین‌های انسانی را که «تناسین» نام دارند، تقلید می‌کند.

?پروتئین‌های تناسین برای ما ضروری هستند. آن‌ها چسبندگی سلول را هنگام بهبود زخم و بازسازی بافت تعدیل کرده و به سلول کمک می‌کنند زمانی که لازم است، متلاشی شده و پروتئین‌هایی که سلول‌های روده را به هم می‌چسبانند را متوازن کند.
انگل ژیاردیا با ساخت پروتئین‌هایی که بسیار شبیه پروتئین‌های ما هستند، تکامل یافته و قادر است که این فرایند را راه‌اندازی کند. تناسین‌های ژیاردیا، با جلوگیری از بهبود اتصالات میان سلولی‌ای که سلول‌ها را کنار هم نگه می‌دارد، تعادل بدن را بر هم می‌زنند.

?نویسنده ارشد این مقاله دکتر کوین تایلر، از دانشکده پزشکی UEA’s Norwich می‌گوید: «ما مدل کاملاً جدیدی را برای این‌که چه طور این بیماری در روده گسترش می‌یابد کشف کرده‌ایم. این کشف همچنین می‌تواند توضیح دهد که چرا در برخی از افراد علائم، شدیدتر هستند. به‌این‌علت که ژیاردیا موانع سلولی را شکسته است و همه‌ی این مواد مغذی را در دسترس خود قرار داده است، دیگر باکتری‌های فرصت‌طلب می‌توانند داخل شده و از این غذاهای آماده بهره ببرند که این امر، مشکل ژیاردیا را برای برخی از افراد وخیم‌تر می‌سازد.»
گفتنی است ژیاردیا یکی از اولین بیماری‌های ناشی از انگل است که دانشمندان از سال ۱۶۸۱ از وجود آن آگاه بوده‌اند. اما این اولین بار است که گروهی از دانشمندان متوجه شده‌اند که چرا این انگل تا این اندازه موفق بوده است.
نتایج این پژوهش جالب در مجله GigaScience منتشر شده است.

?ترجمه:آزاده داودی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

انگلی با قابلیت تقلید از پروتئین‌های انسانی و آسیب به روده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن