خانه بیوتکنولوژی کشاورزی آبزی پروری انگل‌ماهی ها، درمانی جدید برای بیماری‌های التهابی

انگل‌ماهی ها، درمانی جدید برای بیماری‌های التهابی

0
0
122
انگل‌ماهی ها، درمانی جدید برای بیماری‌های التهابی_ اخبار زیست فناوری

✅ تولیدات آبزی­ پروری اروپا مستقیما برای حدود ۸۰ هزار نفر ایجاد اشتغال کرده و گردش مالی آن سالیانه ۳ میلیارد یورو برآورد شده است. اما انگل‌­ها می‌­توانند موجب شیوع شدید بیماری­‌ها و زیان­‌های اقتصادی زیادی در حوزه آبزی­ پروری شوند.


?پروژه PARA FISH CONTROL، شروعی در جهت افزایش پایداری و رقابت صنعت آبزی پروری اروپا می‌­باشد. انجام این پروژه با بهبود درک ما از تعامل بین ماهی-انگل و با توسعه راه حل‌­های نوآورانه برای پیشگیری، کنترل و کاهش مضر­ترین گونه­‌های انگلی موثر بر گونه‌­های ماهیان اصلی مزارع اروپایی انجام پذیر خواهد بود.

?محققان در تحقیقات خود به بررسی نقش زیستی و بیماری زای ترکیبات دفعی و ترشحی (ES) تولیدشده توسط کرم‌­های نماتود آنیساکید پرداختند. مصرف غذا‌­های دریایی خام یا تحت فرآوری که حاوی لارو‌­های مرحله سوم زندگی انگل‌­های آنیساکید هستند، ممکن است بیماری گوارشی (آنیساکیدوز) و پاسخ­‌هایی به حساسیت ایجاد کند. حضور لارو‌­ها در ماهی و محصولات حاصل از آن، ارزش تجاری آن‌­ها را کاهش می‌­دهد.

?مواد دفعی و ترشحات (ES) در عفونت عملکرد­‌های مختلفی مثل نفوذ در بافت میزبان یا تولید آنتی بادی در ماهی و پستانداران دارند. ممکن است پروتئین‌­های ES نماتود­‌های آنیساکید از جمله Anisakis simplex  دارای خاصیت درمانی برای بیماری‌­های مرتبط با ایمنی باشند. لارو‌­های نماتود آسکارید ژن‌­هایی دارند که محصولات مختلف تنظیم کننده ایمنی را رمز­گذاری می­‌کنند و بقای انگل در محیط ایمنی میزبان را تضمین می‌­کند.

این تیم تحقیقاتی نشان داد که پاسخ ایمنی آنافیلاکسی به بادام زمینی در موش به وضوح توسط  A. Simplex یا A. lumbricoides مهار گردید در حالی که ترکیبات Anisakis ES، باعث کاهش بیان ژن‌های کد­­کننده التهاب سیتوکین­‌ها شدند.

?ترجمه: رقیه جعفری تراجی

لینک خبر

عضویت در زیست فن کشاورزی

عضویت در کانال زیست فن

انگل‌ماهی ها، درمانی جدید برای بیماری‌های التهابی – اخبار زیست فناوری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عاطفه بابائی
بارگذاری بیشتر در آبزی پروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

انقلابی ترین آزمایش بیوتکنولوژی سال ۲۰۱۹: کنترل حرکات موش توسط ذهن انسان

گروهی از پژوهشگران چینی موفق شدند انقلابی ترین آزمایش بیوتکنولوژی سال را اجرا کنند. این دا…