بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییدیابت

اهمیت تشخیص «دیابت‌های نادر» در مدیریت درمان آن‌ها

?#رصد_لحظه‌ای?

✅تشخیص دیابت مونوژنیک در افراد جوان، می‌تواند اهمیت زیادی برای درمان، پیش‌آگاهی و غربالگری خانواده‌ها داشته باشد. دیابت مونوژنیک، نوعی نادر از دیابت است که به دنبال یک تک جهش ژنتیکی در اوایل زندگی ایجاد می‌شود.


?پروفسور تیم دیویس و همکارانش از دانشگاه استرالیای غربی با همکاری بیمارستان فیونا استنلی شهر پرت استرالیا و دانشگاه اکستر انگلستان مطالعه‌ای را بر اساس مشاهدات مبتنی بر طول جغرافیایی انجام داده‌اند که در آن ۱۶۶۸ فرد مبتلابه دیابت در استرالیای غربی ارزیابی شده‌اند.

?داده‌های این پژوهش نشان داده که از هر ۲۸۰ استرالیایی مبتلابه دیابت، یک نفر نوع مونوژنیک آن را نشان می‌دهد و چنین افرادی بیشتر دارای پیشینه اروپایی هستند.

?به گفته پروفسور دیویس: «تشخیص درست و به‌موقع دیابت بدو بلوغ یا اصطلاحا MODY و همچنین دیابت نوزادان که هر دو از زیرمجموعه‌های اصلی دیابت مونوژنیک هستند، امر بسیار مهمی است، چراکه مدیریت آن‌ها ازجمله غربالگری خانواده و پیش‌آگهی می‌تواند به میزان قابل‌توجهی از دیابت نوع ۱ و ۲ متفاوت باشد.»

?محققان فوق، داده‌های حاصله از فاز دوم مطالعه را برای ۱۶۶۸ افراد مبتلابه دیابت که زیر ۳۵ سال سن داشتند، تجزیه‌وتحلیل کرده و خطر ابتلا به MODY را با مدل پیش‌بینی خطر UK مورد سنجش قرار دادند. نتایج نشان داد که پیش‌بینی مدل، برای افراد دارای پیشینه اروپایی، اعتبار زیادی دارد.

?بر اساس نتایج این مطالعه که در نشریه Medical Journal of Australia منتشر شده، شیوع MODY در بین مبتلایان به دیابت تشخیص‌داده‌شده ۰.۲۴ درصد بوده و میزان شیوع کلی در جمعیت، ۸۹ مورد در هر میلیون بوده است. همچنین میزان شیوع دیابت نوزادان دائمی ۰.۱۲ درصد و شیوع جمعیتی نیز ۴۵ مورد در هر میلیون بود.

?در این رابطه، محققینی از دانشگاه چینی هنگ‌کنگ اظهار داشته‌اند: «انجام تحقیق به‌منظور شناسایی خانواده‌های دارای بیمار جوان مبتلابه دیابت و همچنین دستیابی به روش‌های مؤثر غربالگری و جلوگیری از بیماری، امری ضروری و بسیار مهم است.»

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

اهمیت تشخیص «دیابت‌های نادر» در مدیریت درمان آن‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن