بیوتکنولوژی پزشکی

اهمیت نقشه‌برداری ملکولی از افراد، زمین‌های کشاورزی و دستگاه‌های خودپرداز

✅محققین EMBL و دانشگاه سن‌دیه‌گو کالیفرنیا با استفاده از روش جدیدی که در مجله Nature Protocols به چاپ رسانده‌اند، قادر به ساخت نقشه‌های سه‌بعدی تعاملی شده‌اند که نشان می‌دهند هر ملکولی در کدام قسمت از بدن ما سکنی گزیده است.


?زمانی که تیم تحقیق برای اولین بار از این شیوه برای نقشه‌برداری ملکول‌ها در پوست دو داوطلب استفاده کرد، موفق به یافتن آثار کرم ضد آفتاب و دیگر محصولات بهداشتی، سه روز بعد از استفاده از آن‌ها شد.

?محبوبیت روش‌های استاندارد و رایگان نقشه‌برداری ملکول‌ها در پژوهش‌های پزشکی قانونی، کشاورزی و میکروب‌های همزیست، روزبه‌روز در حال افزایش است؛ چراکه هرروز، هر اینچ از پوست بدن ما در تماس با هزاران ملکول، از کرم پوست گرفته تا عرق و حتی میکروب‌هایی که در پوست ما زندگی می‌کنند قرار می‌گیرد.

?تیم پژوهشی تئودور الکساندروف در EMBL و پیتر دورستین در دانشگاه سن‌دیه‌گو کالیفرنیا برای اولین بار روشی را ابداع کرده‌اند تا بتوانند چگونگی تأثیر ملکول‌های محیط اطراف را بر جوامع میکروبی موجود در سطح پوست ما را بررسی کنند.

?آن‌ها هم‌اکنون با کمک همکاران خود از حوزه‌های کاری مختلف مانند پزشکی قانونی، لوازم‌آرایشی، محیط‌زیست و کشاورزی، موفق شده‌اند با استفاده از نتایج این تحقیق، یک دستورالعمل گام‌به‌گام و همین‌طور یک نرم‌افزار کاربردی بسازند.

?الکساندروف در خصوص آزمایشی که باقی ماندن آثار مولکولی انگشت روی کلیدهای دستگاه خودپرداز بانکی را نشان داده می‌گوید: «این آزمایش به‌خوبی نشان می‌دهد که ما ملکول‌ها را از پوستمان به اشیائی که آن‌ها را لمس می‌کنیم، انتقال می‌دهیم و این‌که ما می‌توانیم آن را اندازه‌گیری و نقشه‌برداری کنیم.»

?این آزمایش توانست نظر بسیاری از متخصصین پزشکی قانونی را به خود جلب کند. به‌عنوان‌مثال در آزمایش قبلی، الکساندروف و دورستین توانستند سبک زندگی افراد را براساس ملکول‌هایی که روی تلفن همراه آن‌ها پیدا می‌شود، پیش‌بینی کنند.

?دورستین می‌گوید: «شما می‌توانید با استفاده از این روش بررسی کنید که آیا آفت‌کش‌ها یا دیگر سموم به‌کار رفته در مزرعه به مزارع مجاور نیز سرایت کرده‌اند و آیا این سرایت از الگوی خاصی متابعت می‌کند یا خیر. با استفاده ازاین نقشه‌ها، دانشمندان می‌توانند چگونگی انتقال ملکول‌ها از برگ‌های پیر به برگ‌های جوان در گیاهان و یا چگونگی واکنش آن‌ها به تنش‌های وارده از آفت‌کش‌ها و سموم را موردبررسی قرار دهند.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

اهمیت نقشه‌برداری ملکولی از افراد، زمین‌های کشاورزی و دستگاه‌های خودپرداز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن