کود زیستی و همزیست‌هامیکروبیوم محیط

اولویت های پژوهشی جهانی در حوزه میکروبیوم گیاهان

با پیشرفت های اخیر در علوم اُمیکس، بررسی جمعیت های میکروبی همزیست با گیاه می تواند با سرعت و دقت بیشتری صورت گیرد. این جمعیت ها، در صورتی که دانش ما نسبت به آن ها افزوده شود، برای افزایش محصولات کشاورزی از طریق ایجاد تحمل بیشتر به تنش های محیطی، افزایش تبادل مغذی ها و . . . بسیار امیدبخش هستند. در این تحلیل، اولویت های پژوهشی در این حوزه در عصر اُمیکس شرح داده شده اند.


بر اساس یک “چشم انداز” که در ۲۸مارس در ژورنال plos biology چاپ شده و تحقیقاتی که بوسیله ی posy busby در دانشگاه ایالتی اورگان و همکارانش درهشت انیستیتوی تحقیقاتی انجام شده است ،بیان شده است که:
زندگی گیاهان همانند زندگی انسان هاست. این نکته بیانگر این است که مطالب مرتبط با میکروب شامل باکتری های مفید و قارچ ها به رشد گیاه و مقاومت در برابر بیماری ها کمک می کند.
این در حالیست که اهمیت چند گونه‏ی باکتریایی مانند “ریزوبیوم های موجود در لگوم” این است که نیتروژن را تثبیت می کنند و بطور گسترده ای مورد شناسایی قرار گرفته اند ولی ساختار و کاربردشان و همچنین اختلالاتی که در روابط اجتماعیشان حول ریشه و روی برگ ها به وجو می آید، کمتر شناخته شده است.
برای اینکه بفهمیم چگونه باید مفید بودن باکتری ها را تحت کنترل خودمان در بیاوریم ۵ اولویت تحقیقاتی توسط دکتر posy busby پیشنهاد شد:
۱- توسعه ی مدل میزبان_میکروبیوم برای گیاهان مثمر و غیر مثمر به گونه‏ای که همه تنوع گیاهلن مثمر مانند حبوبات و سبزیجات ،میوه ها و گونه های درختی که از نظر اقتصادی مهم هستند را شامل باشد. ابزار ایجاد و کار کردن با این سیستم و اطلاعاتی که از آنها مشتق شده است می بایست در پایگاه داده عمومی قابل دسترسی باشد.
۲- شناسایی و تعریف “میکروبیوم مرکزی” شامل ارگانیسم‏هایی که از عمده نمونه‏های مربوط به یک دسته گیاه خاص به‏ دست می آیند تا بتوان برای مطالعات بیشتر اولویت سنجی نمود. مقایسه میکروبیوم های مرکزی در شرایط محیطی و در گیاهان مختلف می تواند به دربافتن تأثیرات این عوامل برای تنظیم هدفمند آن ها کمک کند.
۳- جستجو برای فهمیدن قوانین اجتماع میکروبی و مقامت آنها. بعنوان بخشی از این هدف، مولف توصیه می کند که پژوهش‏هایی در اولویت قرار بگیرد که منجر به طراحی جامعه میکروبی به شکل مصنوعی شود که بتواند بطور موفقیت آمیزی اندام های گیاه را کلنیزه بکند و به مدت کافی در محیط های طبیعی برای منفعت رساندن به میزبان مقاومت بکند.
۴- تعیین مکانیسم کاربردی در مطالعات راجع به تعاملات میکروبیومی کشاورزی برای دریافتن اینکه چگونه این تعاملات تبادل مواد غذایی را افزایش می دهد، چگونه باعث ایجاد مقاومت در برابر خشکی می شو یا چگونه سایر ویژگی‏های مفید را به گیاه می دهد
۵- مشخص کردن تعاملات پبچبده ژنوتیپ گیاهی، عوامل محیطی، استراتژی‏های مدیریت زمین و ترکیب میکروبیومی برای درک این نکته که چگونه این عوامل بر یکدیگر تاثیر می‏گذارند. تعریف یک میکروبیوم به اصطلاح “سالم” برای گیاه، بسته به شرایط محیطی خاصی است که گباه با آن دست و پنجه نرم می کند. این نویسندگان اشاره کرده اند که ممکن است یک میکروبیوم ژنریک وجود داشته باشد که در شرایط مختلف محیطی بتواند برای گیاه مفید واقع شود.
این محققان بیان می کنند که امروز بیش از هر زمان دیگری ابزارها، فناوری ها و سرمایه گذاری برای پاسخگویی به مهم ترین مسائل حوزه پژوهش میکروبیوم دخیل در کشاورزی در دسترس است. دکتر جان لیچ از دانشگاه کلرادو همچنین اضافه می کند: درک چگونگی بر هم کنش اجزای میکروبیوم با یکدیگر و با سایر اجزای “فیتوبیوم” –مانند دما، رطوبت، گیاهان دیگر، حشرات، باد و خاک- می توانند باعث پیشرفت چشم گیر در مدیریت رشد پایدار کشاورزی شود.

مترجم: آرش راثی

این مطلب در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۷ در وبسایت eurekalert منتشر شده است.

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن