بازنشرپزشکی بازساختیسلول های بنیادی

اولین آزمایش جنین انسان-حیوان مجوز گرفت

یک دانشمند ژاپنی در پی آزمایش اولین جنین انسان-حیوان است که به رغم مزایایی که برای اهدای عضو خواهد داشت نگرانی‌های شدید اخلاقی را برانگیخته است.


پیوند اعضا مرحله نهایی و آخرین گزینه برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی حاد است. با این حال، این فرآیند بسیار متناقض است و قابل اطمینان نیست، چرا که موفقیت پیوند عضو به بسیاری از عوامل وابسته است. ضمن این که دنیای پزشکی با کمبود اهدا کننده عضو مواجه است.

با این حال در پیشرفت‌های اخیر در تحقیقات سلول‌های بنیادی امید وجود دارد. بازسازی اندام از طریق تحقیقات سلول‌های بنیادی و جنین‌های حیوانی می‌تواند وسیله‌ای برای مقابله با کمبود اهدا کننده در جهان پزشکی باشد. اما این کار می‌تواند بسیاری از سوالات و نگرانی‌های اخلاقی را مطرح کند.

تایید نخستین آزمایش جنین انسان-حیوان

هیرومیتسو ناکائوچی پژوهشگر ژاپنی سلول‌های بنیادی که تیم‌های تحقیقاتی دانشگاه توکیو و دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا را رهبری می‌کند به نخستین دانشمندی تبدیل شده است که حمایت دولت ژاپن را برای ایجاد جنین‌های حیوانی که سلول‌های انسانی دارند دریافت کرده است.

همانطور که در بالا ذکر شد، هدف ناکائوچی این است که حیوان‌هایی ایجاد کند که سلول‌های اندام‌شان از سلول‌های انسانی تشکیل شده است تا در نهایت بتوان از آنها در پیوند پزشکی استفاده کرد.

چالش‌ها و نگرانی‌های اخلاقی

قبل از اینکه ناکائوچی از وزارت علوم ژاپن مجوز بگیرد و این فرصت به او داده شود، رویه‌هایی مانند این به دلایل اخلاقی و فنی ممنوع بود.

جامعه اخلاق پزشکی نگران این است که سلول‌های انسانی ممکن است فراتر از تکامل ارگان بروند و به مغز در حال رشد حیوانات مهاجرت کنند و بر قدرت شناختی آنها تاثیر بگذارند.

ناکائوچی و همکارانش قصد دارند اقدامات لازم را برای اجتناب از عوارض این‌ چنینی در دستور کار قرار دهند. آنها قصد دارند در مراحل اولیه آزمایش به آهستگی پیش بروند.

این تیم در حال برنامه‌ریزی برای حصول ۱۴.۵ روزه این رشد ترکیبی است. ناکائوچی گفت: ما در حال تلاش برای تولید نسل اندام‌های هدفمند هستیم، بنابراین سلول‌ها فقط به پانکراس (لوزالمعده) می‌روند.

سپس تیم قصد دارد یک روش مشابه را روی یک موش صحرایی دنبال کند و در نهایت بعد از تایید دولت به سراغ خوک‌ها برود.

جالب خواهد بود که ببینیم که بقیه جامعه علمی چه واکنشی به این خبر خواهند داشت، چرا که این تحقیق بیم و امیدهای زیادی همراه خود دارد و به طور بالقوه دریچه‌های جدیدی را به روی حوزه پیوند پزشکی و درمان‌های پزشکی باز می‌کند.

Rate this post
توسط
ایسنا
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن