بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

اولین داروی حاوی یک ماده‌ی مشتق‌شده از ماری‌جوانا به تایید FDA رسید

روز گذشته، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) محلولِ خوراکی Epidiolex (کانابیدیول) را برای درمان حملات ناگهانیِ ناشی از دو نوعِ نادر و شدیدِ صرع، سندرم Lennox-Gastaut و سندرم Dravet، در بیماران دوساله و بالاتر تایید کرد. این محصول اولین داروی مورد تایید FDA است که حاوی یک ماده دارویی تخلیص‌شده از مشتقات ماری‌جوانا است. علاوه بر این Epidiolex اولین دارویی به شمار می‌آید که برای درمان بیماران مبتلا به سندرم Dravet به تایید FDAرسیده‌است.

کانابیدیول (CBD) یکی از ترکیبات شیمیایی اصلی گیاه کانابیس ساتیوا یا همان ماری‌جوانا است و برخلافِ تتراهیدروکانابینول (THC) که ماده‌ی اصلی روان‌گردان موجود در این گیاه محسوب می‌شود اثرات مضر تخدیری ایجاد نمی‌کند.

هر دو سندرم Lennox-Gastaut و Dravet از انواع شدید صرع شناخته می‌شوند که در دوران کودکی آغاز شده و به بسیاری از درمان‌های موجود مقاوم هستند. برطبق گزارش‌های انستیتو ملی سلامت امریکا نزدیک به ۲۰درصد از کودکان مبتلا به سندرم Dravet پیش از رسیدن به بزرگ‌سالی فوت می‌کنند.

اثربخشی Epidiolex در سه کارآزمایی بالینیِ تصادفیِ دوسوکور (Double-blind trials)، کنترل‌شده با دارونماها و شامل ۵۱۶ بیمار مبتلا به سندرم Lennox-Gastaut یا سندرم Dravet در طی سال‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته‌است. نتایج این تحقیقات که در ژورنال‌های معتبرِ “The New England Journal of Medicine” و “The Lancet” به چاپ رسیده‌است نشان می‌دهد هنگامی که Epidiolexبه همراه سایر داروها مصرف می‌شود، در کاهش تعداد تشنج‌ها در قیاس با دارونماها بسیار موثر بوده‌است.

شرکت داروسازی بریتانیایی GW Pharmaceuticals، سازنده‌ی این دارو، اعلام کرده است تا ۹۰ روز آینده Epidiolex را روانه بازار می‌کند و طبق پیش‌بینی‌های وب‌سایت EvaluatePharma انتظار می‌رود فروش این محصول تا سال ۲۰۲۲ به نزدیک به یک میلیارد دلار برسد.

✳ مترجم: صالح جواهر

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن