اقتصاد زیستی

اولین داروی پرفروش جهان, Humira

?آنتی‌بادی مونوکلونال شرکت Humira ،AbbVie با نام ژنریک Adalimumab، با فروش ۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، پرفروش‌ترین داروی دنیاست.

?این دارو که سالهاست ابتدای جدول پرفروش‌ترین‌ها را در اختیار دارد، یک آنتی‌بادی مونوکلونال علیه سایتوکاین التهابی TNFα است. و بدینوسیله از بروز التهاب در بیماری‌ها خود‌ایمنی جلوگیری می‌کند.

? کاربرد اصلی آدالیمومب در درمان بیماری‌های خود ایمنی و نسبتا شایع آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک یا اسپوندیلیت آنکیلوزان و جلوگیری از آسیب مفاصل ناشی از این بیماری­‌هاست. این دارو همچنین برای درمان پلاک پسوریازیس در بزرگسالان و آرتریت چند مفصلی ایدیوپاتیک نوجوانان در کودکانی که حداقل ۲ سال سن دارند، کاربرد دارد. درمان بیماری پوستی مزمن به نام Hidradenitis suppurativa، کرون بالغین و کودکان (کودکان ۶ سال و یا بالاتر)، کولیت اولسراتیو و بیماری چشمی uveitis نیز از دیگر کاربردهای این داروست.

?هیومیرا با قیمت تقریبی بسته‌ای ۲.۴ هزار دلار، رشد فروش سالیانه‌ای در حدود ۱۵ درصد دارد. اما به دلیل اتمام پتنت این دارو در سال ۲۰۱۶ و ورود بیوسیمیلار ها به بازار، پیش بینی می‌شود که به تدریج این نرخ رشد کاهش پیدا کند.

?خوشبختانه در سال ۱۳۹۵ شرکت سیناژن موفق به ساخت آدالیمومب با نام تجاری سینورا در کشور شد. گروه دارویی سیناژن بدینوسیله توانست سالانه ۳۰۰ میلیون دلار از خروج ارز اختصاص یافته به داروهای مونوکلونال را کاهش دهد و دسترسی بیماران به این داروها را آسانتر نماید. قیمت مصرف کننده برای هر بسته از این محصول تنها ۶۵۰ هزار تومان است.

?لازم به ذکر است که بیوسیمیلار های هیومیرا علاوه بر ایران توسط دوشرکت داروسازی در هندوستان نیز تولید شده است. شرکت نام آشنای Amgen نیز با دریافت تاییدیه FDA بیوسیمیلار این دارو با نام Amjevita را وارد بازار کرده است.

#دارو‌های_پرفروش

ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳، لینک-۴، لینک-۵

? کانال اقتصاد زیست فن

اولین داروی پرفروش جهان, Humira – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن