اقتصاد زیستی

اولین داروی پرفروش جهان, Humira

?آنتی‌بادی مونوکلونال شرکت Humira ،AbbVie با نام ژنریک Adalimumab، با فروش 16 میلیارد دلار در سال 2016، پرفروش‌ترین داروی دنیاست.

?این دارو که سالهاست ابتدای جدول پرفروش‌ترین‌ها را در اختیار دارد، یک آنتی‌بادی مونوکلونال علیه سایتوکاین التهابی TNFα است. و بدینوسیله از بروز التهاب در بیماری‌ها خود‌ایمنی جلوگیری می‌کند.

? کاربرد اصلی آدالیمومب در درمان بیماری‌های خود ایمنی و نسبتا شایع آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک یا اسپوندیلیت آنکیلوزان و جلوگیری از آسیب مفاصل ناشی از این بیماری­‌هاست. این دارو همچنین برای درمان پلاک پسوریازیس در بزرگسالان و آرتریت چند مفصلی ایدیوپاتیک نوجوانان در کودکانی که حداقل 2 سال سن دارند، کاربرد دارد. درمان بیماری پوستی مزمن به نام Hidradenitis suppurativa، کرون بالغین و کودکان (کودکان 6 سال و یا بالاتر)، کولیت اولسراتیو و بیماری چشمی uveitis نیز از دیگر کاربردهای این داروست.

?هیومیرا با قیمت تقریبی بسته‌ای 2.4 هزار دلار، رشد فروش سالیانه‌ای در حدود 15 درصد دارد. اما به دلیل اتمام پتنت این دارو در سال 2016 و ورود بیوسیمیلار ها به بازار، پیش بینی می‌شود که به تدریج این نرخ رشد کاهش پیدا کند.

?خوشبختانه در سال 1395 شرکت سیناژن موفق به ساخت آدالیمومب با نام تجاری سینورا در کشور شد. گروه دارویی سیناژن بدینوسیله توانست سالانه 300 میلیون دلار از خروج ارز اختصاص یافته به داروهای مونوکلونال را کاهش دهد و دسترسی بیماران به این داروها را آسانتر نماید. قیمت مصرف کننده برای هر بسته از این محصول تنها 650 هزار تومان است.

?لازم به ذکر است که بیوسیمیلار های هیومیرا علاوه بر ایران توسط دوشرکت داروسازی در هندوستان نیز تولید شده است. شرکت نام آشنای Amgen نیز با دریافت تاییدیه FDA بیوسیمیلار این دارو با نام Amjevita را وارد بازار کرده است.

#دارو‌های_پرفروش

ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

☑️ منابع: لینک-1، لینک-2، لینک-3، لینک-4، لینک-5

? کانال اقتصاد زیست فن

اولین داروی پرفروش جهان, Humira – اخبار زیست فناوری

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن