بیوتکنولوژی پزشکی

دانشمندان از اولین سگ کلون شده از طریق تصحیح ژنی رونمایی کردند

 

✅ هفته گذشته کمپانیِ بیوتکنولوژی سینوژنِ شهر پکن، «لانگ لانگ»، سگ بیگل (Beagle) که برای اولین بار با روش تصحیح ژنی کلون شده است را به دنیا معرفی کرد.

«لانگ لانگ» از مادری جایگزین در ۲۶ مه متولد شده و از لحاظ ظاهری و رفتاری شبیه سگ‌های دیگر است. چین در حال حاضر دارنده اولین سگ کلون‌ شده در دنیا با استفاده از روش انتقال سلول‌های سوماتیک است. سگ‌ها یکی از سخت‌ترین پستانداران برای کلون کردن، به علت کیفیت پایین تخمک و چرخه‌های غیر همزمان تولید مادران جایگزین هستند.

در حالی ‌که کلون کردن پستانداران به تلاشی معمولی در حال تبدیل است، نگرانی‌های اخلاقی بیش‌ از پیش افزایش می‌یابد. بسیاری از کلون‌ها با هدف آزمایش درمان‌های پزشکی ایجاد شده‌اند که می‌توانند به‌ طور بالقوه در آینده به انسان‌ها کمک کند و «لانگ لانگ» نیز استثنا نیست. به‌ عنوان یک جنین، پدرش «اپل» حیوان مهندسی ژنتیکی شده برای متحول کردن بیماری آترواسکلروزیس (بیماری لخته شدن خون) بود و به این معناست که «لانگ لانگ» نیز این بیماری را دارد.

محقق ارشد کمپانی سینوژن اظهار دارد که اگرچه کلون کردن حیوانات بحث‌ آفرین است، اما برای آگاهی در مورد بیماری‌های انسانی ضروری است. موفقیت در مورد «لانگ لانگ» به این معناست که کمپانی‌های بیوتکنولوژی چین خواهند توانست تحقیقات بیوشیمیایی بر کلون‌هایشان را اجرا کنند که بسیار ارزان‌تر از ویرایش ژنی است. سگ‌های تصحیح‌شده ژنی فایده‌های فراوانی در کمک به محققان برای تحقیق بر روی پزشکی انسانی، بیماری های ژنتیکی و همچنین مطالعات دامپزشکی دارند.

سگ‌ها از لحاظ ژنتیکی بیشتر از موش‌ها و سایر پستانداران به‌ انسان‌ها شبیه‌اند. ۴۰۰ تا از ۹۰۰ بیماری ژنتیکی در سگ‌ها بسیار شبیه بیماری‌هایی موجود در انسان‌ها است که نقش سگ‌ها را در تحقیقات زیستی مهم می‌کند. دو سگ دیگر با DNA «اپل» متولدشده‌اند تا پس از «لانگ لانگ » جایگزین شوند. در کنار استفاده از این کلون‌ها برای بررسی بیماری‌ها، سینوژن در تلاش برای کلون کردن سگ‌های پلیس و حتی حیوانات خانگی است.

?ترجمه: ریحانه خالقی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

دانشمندان از اولین سگ کلون شده از طریق تصحیح ژنی رونمایی کردند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن