بیوتکنولوژی صنعتی

اکثر ویروس‌ها و باکتری‌ها از آسمان آمده‌اند!

✅ پروژه‌ای بین‌المللی به سرپرستی دانشگاه گرانادا برای اولین بار از راز بزرگی پرده برداشت. یک میلیارد ویروس‌ و بیش از بیست میلیون باکتری‌در اتمسفر زمین حضور دارند و روزانه بر روی ارتفاعات کوهستانی رسوب می‌کنند.? مکانیسم مسئول پراکندگی میکروارگانیسم‌ها در سطح زمین هم‌چنان ناشناخته است. با این وجود در این پروژه برای اولین بار میزان رسوب ویروس‌ها و باکتری‌های پراکنده شده در کوهستان‌های سیرا نوادا بعد از سفر هزاران کیلومتری در جو زمین بررسی شده است.

? ویروس‌ها و باکتری‌ها معمولا نمی‌توانند به عنوان ذره‌های منفرد پراکنده شوند اما به صورت متصل به ذرات گرد و غبار یا تجمعات آلی اقیانوسی می‌توانند منتقل شوند. میکروارگانیسم‌های موجود در هوا به وسیله بارش باران یا ته‌نشین شدن مستقیم در شرایط هوای عادی می‌توانند از جو خارج شوند. باران در خارج کردن ویروس‌ها از جو کم‌تر موثر است زیرا اندازه ذرات ویروسی کوچکتر از باکتری‌هاست. کوچکتر بودن اندازه ویروس‌ها باعث می‌شود که تمایل آن‌ها برای اتصال با ترکیبات موجود در جو و طی مسافت‌های طولانی‌تر بیشتر باشد.

? میزان رسوب ویروس‌ها از لایه مرزی اتمسفر حدود ۱۰۷×۲۶/۰ تا ۱۰۷ ×۷< مترمربع در روز است این میزان رسوب ۹ تا ۴۶۱ برابر بزرگتر از میزان نرخ رسوب باکتری‌هاست. نرخ رسوب در باکتری‌ها ۱۰۷×۳/۰ تا ۱۰۷ ×۸< متر مربع در روز می‌باشد. بیشترین میزان رسوب برای ویروس‌هایی است که با ذراتی که از اقیانوسی منشا گرفته‌اند همراه می‌شوند. میزان رسوب باکتری‌ها در بارندگی به طرز قابل ملاحظه‌ای بیشتر از زمانی است که با گرد و غبار همراه می‌شوند. نرخ رسوب ویروس‌ها به طرز موثری با آئروسل‌های آلی کوچکتر از μm 7/0 افزایش می‌یابد در حالی‌که افزایش رسوب باکتری‌ها را زمانی شاهدیم که با ذرات بزرگتر از μm 7/0 همراه می‌شوند.

? شواهدی وجود دارد که باکتری‌ها و ویروس‌ها بعد از انتقال اتمسفری می‌توانند زنده بمانند. بنابراین جریان‌های رو به پایین باکتری‌ها و ویروس‌ها از اتمسفر ممکن است روی ساختار و عملکرد اکوسیستم دریافت‌کننده آن‌ها تاثیر بگذارد. می‌توان با یک نگاه مثبت این پراکندگی را عامل ایجاد کننده یک ذخیره مناسب برای اکوسیستم‌ها دانست تا بتوانند خود را با سرعت با تغییرات محیطی تطبیق دهند.

? براساس این مطالعات بالأخره مشخص شد که چرا ویروس‌های با ویژگی‌های ژنتیکی یکسان در محیط‌های دورافتاده و متفاوت یافت می‌شوند. زیرا می‌توانند با ذرات موجود در جو مسافت زیادی را طی کنند و سپس رسوب کنند.

? ترجمه: زمزم جوادی

لینک مقاله
لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

اکثر ویروس‌ها و باکتری‌ها از آسمان آمده‌اند! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن