بیوتکنولوژی پزشکی

اکسیر جوانی؟ پروتئین پلاسمایی با توانایی ترمیم مغز

اکسیر جوانی؟ پروتئین پلاسمایی با توانایی ترمیم مغز - اخبار زیست فناوری اکسیر جوانی؟ پروتئین پلاسمایی با توانایی ترمیم مغز

✅ برای قرن‌ها انسان‌ها اکسیری را آرزو می‌کردند که بتواند جوانی و شادابی را به بدن و مغز سالخورده آن‌ها بازگرداند. اکنون گروه‌های تحقیقاتی تحت حمایت مالی NIH یافته‌های مفیدی را در این مورد اعلام کرده است. در نتایج اخیر این گروه که در مجله Nature به چاپ رسیده است محققان نشان داده‌اند که پلاسمای گرفته شده از خون بند ناف نوزادان تازه متولد شده، دارای اثرات جوان کنندگی چشمگیری می‌باشد. هنگامی که پلاسمای انسان به جریان خون موش تزریق شود سبب بهبود‌ی‌های شاخصی در یادگیری و حافظه می‌شود. آزمایش‌های بعدی مزایای قابل شناخت یک پروتئین خاص به نام TIMP2 را دنبال کرد.


هنگامی که کودکان متولد می‌شوند مقداری از پلاسمای خون در بند ناف آن‌ها باقی می‌ماند اما بند ناف به عنوان زباله پزشکی از بین می‌رود. سرپرستان این گروه تحقیقاتی بیان داشتند که پلاسمای جوان همان چیزی است که باید در آن به دنبال پروتئین‌های انسانی که باعث جوان‌سازی مغز سال‌خورده می‌شوند، گشت. در طول دو هفته بعد با فواصل چهار روز، گروه تحقیقاتی، پلاسمای بند ناف انسان را به موش میان‌سال تزریق کردند، آن‌ها قصد داشتند که قدرت بازسازی پلاسما بر هیپوکمپ را مشاهده کنند. برای بررسی میزان اثرات پلاسمای بند ناف، پژوهشگران از پلاسمای انسانی در رده‌های سنی ۱۹ تا ۲۴ و ۶۱ تا ۸۲ استفاده کردند درنتیجه آن موش‌هایی که پلاسمای کهن‌سالان را دریافت کرده بودند تغییرات کوچکی دربیان ژن‌هایشان مشاهده شد ولی آنان که پلاسمای جوان را دریافت کرده بودند فعالیت ژن هایشان افزایش پیدا کرد. این ژن‌ها باعث رشد و فعالیت بیشتر نورون‌ها و همچنین موجب ایجاد ارتباط‌های جدید مغزی می‌شوند. برای مثال افزایش بیان ژن c-Fos به عنوان یکی از ژن‌های مسئول در ذخیره‌سازی حافظه بلند مشاهده شد.بیان این ژن، با افزایش سن، رو به زوال می‌رود. این یافته‌ها نشان می‌دهد پروتئین‌هایی که در سال‌های اولیه زندگی به‌طور طبیعی حضور دارند می‌توانند بافت سال خورده را بازسازی کنند. بر اساس آخرین یافته ها TIMP2 می‌تواند گزینه مناسبی برای تحقیقات آینده و حتی پیشرفت در فرایندهای درمانی به‌خصوص در افراد مبتلابه بیماری‌های وابسته به سن مثل آلزایمر باشد.

ترجمه: الهه شانقی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

اکسیر جوانی؟ پروتئین پلاسمایی با توانایی ترمیم مغز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن