بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییتوالی یابیژنومیکسمهندسی ژنتیک

اگزوم بیماری قلبی مادرزادی عامل جهش های نادر ارثی De Novo

یک گروه تحقیقاتی بین المللی ۱۲ ژن جدید را با ارتباط آشکاری با بیماری قلبی مادرزادی (CHD) شناسایی کردند (مشکل رشد قلب که می تواند منجر به آریتمی و نارسایی قلبی و سایر عوارض جدی شود). محققان مشخصات توالی اگزوم را برای تقریبا ۲۹۰۰ فرد مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی مورد بررسی قرار دادند. بیش از ۲۶۰۰ نفر از این افراد آسیب دیده، بخشی از سه گانه فرزند، پدر و مادر بودند که اگزوم آنها توالی یابی شد.


تشخیص این جهش ها برای بیماران و والدین آنها اهمیت دارد، زیرا در مدیریت مشکلات مداومی که پیش خواهد آمد، کمک کننده خواهد بود.

طی این مطالعه دو برابر شدن اندازه ی توالی های همکار تومور، بیش از دو برابر تعداد ژن های خطرناک CHD شناسایی شده بود و بیش از ۱۲۰۰ سه گانه فرزند، پدر و مادر، برای مطالعات قبلی تعیین توالی شد.

گروه تحقیقاتی فنوتیپ های قلبی را در مواردی که بر اساس درگیری مشکلات ساختاری قلبی مادرزادی مرتبط است، به پنج گروه اصلی تقسیم کردند و از این داده ها، تخمین زدند که جهش های نادر تقریبا به ۲ درصد موارد CHD کمک می کنند و انواع خطر در ژن هایی که قبلا در CHD دخیل بوده اند، به همراه ۱۲ ژن بدون ارتباط قبلی با این وضعیت، حضور بالایی داشتند.

غربال کردن از طریق این تغییرات انواع ارثی را که در اشکال خاصی از CHD بیش از حد نشان داده شده اند را آشکار می کند. برای مثال، در موارد CHD با یک فنوتیپ شناخته شده به عنوان Tetralogy از Fallot، آنها غالباً جهش های غالب را در ژن FLT4 یافت کردند و از سوی دیگر، نسبت قابل توجهی از موارد با یک شکل از CHD با تغییرات اثر گذار در سمت چپ قلب که موتاسیون های بازگشتی را در ژن کدگذاری زنجیره بلند آلفا میوزین MYH6 درگیر می کند، نشان می دهد.

در این تحقیق از افراد مبتلا بهCHD از نژاد یهودی اشکنازی، حدود ۵ درصد موارد جدی دوران کودکی به جهش های هموزیگوت که بر ژن GDF1 تاثیر می گذارند، ردیابی شد. در حالی که جهش های denovo در ۸.۳ درصد از موارد CHD رخ داد.

محققان جهش های de novo را تقریبا در ۳۰ درصد از افراد مبتلا به CHD مرتبط با مشکلات عصبی توسعه یافته، تشخیص دادند و صدها ژن شامل جهش های خطرناک de novo بالقوه بودند، از جمله چندین ژن از مسیرهای اصلاح کروماتین.

☑️ لینک خبر

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

اگزوم بیماری مادرزادی قلبی عامل جهش های نادر ارثی De Novo – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن