بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییکریسپر

ایجاد سیستم CRISPR-Cas9 اصلاح‌شده برای درمان برخی بیماری‌ها

✅دانشمندان انستیتو مطالعات بیولوژیک Salk، نوع جدیدی از تکنولوژی ویرایش ژنوم CRISPR-Cas9 را ایجاد کرده‌اند که آن‌ها را قادر می‌سازد ژن‌ها را بدون ایجاد شکستگی در DNA فعال کنند. این پیشرفت غیرمنتظره پتانسیل کمک به درمان بیماری‌های انسانی را با استفاده از ابزارهای ویرایش ژنومی دارد.


?به گفته محققین، با سیستم CRISPR-Cas9 اصلی و اولیه، انجام چنین فرایند مستلزم استفاده از آنزیم Cas9 همراه با RNAهای راهنما است تا مکانی را که در آن شکستگی‌های رشته دوتایی ایجاد خواهد شد، هدف بگیرد.

?اخیراً برخی دانشمندان از نوع Cas9 استفاده کرده‌‌‌اند که مکان‌های خاصی در ژنوم را هدف می‌گیرد اما DNA را برش نمی‌دهد. در عوض dCas9 دارای سوئیچ‌های مولکولی است که ژن‌های هدف‌گرفته‌شده را روشن می‌کنند.

?بااین‌حال dCas9 و سوئیچ‌هایش، بزرگ‌تر از آن هستند که در ویروس‌هایی که قبلاً برای انتقال آن‌ها به سلول‌های ارگانیسم‌های زنده استفاده می‌شدند، جا شوند.

?ایزپیسوا بلمونته و تیمش از موسسه سالک، Cas9/dCas9 را با سوئیچ‌های فعال‌کننده مختلف ترکیب کردند تا به ترکیبی دست یابند که حتی زمانی که پروتئین‌ها با یکدیگر آمیخته نشده‌اند، کار کند. سپس Cas9 یا dCas9 را در یک ویروس و سوئیچ‌ها و RNAهای راهنما را در ویروس دیگر بسته‌بندی کردند.
این محققین، برای اثبات مفهوم موردنظر خود، از شیوه جدیدی برای درمان موفق چندین بیماری ازجمله دیابت، بیماری کلیه حاد و پلاسیدگی عضلانی در موش‌های مدل استفاده کرده‌اند.

?ترجمه: مریم باورساد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

ایجاد سیستم CRISPR-Cas9 اصلاح‌شده برای درمان برخی بیماری‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن