آفات و بیماری ها

ایجاد محصولاتی مقاوم به بیماری با کشف ژن SRG1

تحقیقات نشان می‌دهد کشف ژنی که در کنترل پاسخ گیاهان به بیماری‌ها کمک می‌کند، می‌تواند نویدبخش توسعه‌ محصولاتی مقاوم‌ به بیماری باشد. این یافته‌ها می‌تواند در پیدا کردن روش‌هایی برای تنظیم فعالیت ژن که در مقاومت به بیماری نقش دارند موثر باشد. ایجاد گونه‌های زراعی مقاوم و یافتن درمان‌های جدید برای بیماری‌ها از جمله نتایج این مطالعات خواهد بود.


دانشمندان دانشگاه Edinburgh دریافتند این یافته می‌تواند منجر به کاهش خسارات وارده به گیاهان از طریق بیماری‌ها باشد. بیماری‌ها علل اصلی خسارت به محصولات در سراسر جهان هستند که ۱۰ درصد از خسارات وارد شده به واریته‌های گیاهی مهم و کلیدی را نیز به خود اختصاص می‌دهند.

محققان در مطالعات خود بررسی کردند که چگونه زمانی که گیاهان مورد حمله‌ باکتری‌ها یا ویروس‌ها قرار می‌گیرند، مقدار کمی از گاز نیتریک اکسید را آزاد می‌کنند. این گاز در سلول‌های گیاهی تجمع یافته و پاسخی از سیستم ایمنی گیاه را به راه می‌اندازد.

با مطالعه روی گیاه Arabidopsis thaliana، ژن‌های هدفی را که موجب بالارفتن سطح نیتریک اکسید می‌شوند، شناسایی شد. آن‌ها دریافتند که یک ژن که پیش از این ناشناخته بود (SRG1)، به سرعت توسط نیتریک اکسید فعال شده و همان ژنی است که طی عفونت باکتریایی نیز بیان می‌شود.

تجزیه و تحلیل‌های بیش‌تر نشان داد که SRG1، مکانیسم دفاعی گیاه را از طریق محدود کردن فعالیت ژن‌هایی که پاسخ ایمنی را مهار می‌کنند، فعال می‌کند.

با تغییر فعالیت ژن SRG1، این تیم تحقیقاتی توانستند نشان دهند که گیاهان با سطوح بالاتر پروتئین‌های دفاعی تولید شده توسط این ژن، مقاومت بیش‌تری به عفونت دارند. هم‌چنین آن‌ها دریافتند که نیتریک اکسید پاسخ ایمنی و عدم واکنش بیش از حد سیستم دفاعی را تنظیم می‌کند.

فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی به گیاه آسیب خواهد زد و مانع از رشد آن‌ می‌شود؛ همانگونه که طی بیماری‌های خود ایمنی در انسان‌ها نیز سیستم ایمنی به بدن حمله می‌کند. محققان می‌گویند یافته‌های حاصل از مطالعه چنین مکانیسم‌های مشابهی که احتمالاً در بسیاری از گونه‌های دیگر نیز یافت می‌شود، می‌تواند بینش‌هایی را در ارتباط با اساس فرایندهای تنظیمی شکل دهد.

Rate this post
توسط
Phys.org
منبع
Nature Communications
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن