بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

همکاری باکتری‌ها و قارچ‌ها در ایجاد پلاک‌های دندانی

همکاری باکتری‌ها و قارچ‌ها در ایجاد پلاک‌های دندانی - اخبار زیست فناوری همکاری باکتری‌ها و قارچ‌ها در ایجاد پلاک‌های دندانی

✅ پوسیدگی دندان نه‌ تنها بر بزرگ‌سالان بلکه بر کودکان نوپا تأثیر می‌گذارد که به نام پوسیدگی زودرس (early-childhood caries) شناخته می‌شود. بنابر تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا، قارچ Candida albicans به همراه باکتری‌ها، باعث پوسیدگی دندان می‌شود. این بیماری، ۲۳ درصد از کودکان ایالات‌متحده و درصد بیشتری از مردم جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر فلوراید، به عاملی نیاز است که بیوفیلم‌های بیماری‌زای شامل باکتری و قارچ کاندیدا (Candida) را مورد هدف قرار دهد.


اغلب موارد، پوسیدگی دندان ناشی از باکتری Streptococcus mutans است؛ اما در پوسیدگی زودرس، این باکتری و قارچ C. albicans در کنار هم فعالیت می‌کنند. با همکاری باکتری و قارچ بیوفیلم مستحکمی ایجاد می‌شود. باکتری S. mutans آنزیمی برون سلولی به نام GtfB را ترشح می‌کند که خود آلفا گلوکان تولید می‌کند. این گلوکان‌ها جزء اصلی بیوفیلم پلاک‌های دندانی هستند. Mannan (یک نوع پلی‌ساکارید) موجود در سطح قارچ کاندیدا با GtfB (نوعی گلوکوترنسفراز) ارتباط برقرار کرده و سبب تولید بیشتر بیوفیلم می‌شوند.

محققان با بررسی میزان تعامل بین GtfB و mannan های C. Albicans به کمک میکروسکوپ نیروی اتمی، دریافتند GtfB و نوع وحشی C. albicans اتصال بسیار محکمی دارند، اما جهش‌یافته‌های C. albicans فاقد mannan، با GtfB ارتباط برقرار نمی‌کنند.

برای بررسی چگونگی تأثیر mannanهای C. albicans جهت ایجاد بیوفیلم‌های ترکیبی (بیوفیلم حاوی S. mutans و C. albicans)، از موش‌هایی با رژیم غذایی دارای قند بالا و آلوده‌شده توسط S. mutans و C. albicans، استفاده شد تا پلاک-بیوفیلم (plaque-biofilm) تشکیل شود. پس از آلوده کردن موش‌ها با گونه‌های وحشی باکتریایی و قارچی، پلاک-بیوفیلم مستحکمی روی دندان‌ها شکل گرفت؛ اما آلوده شدن با گونه‌های جهش‌یافته S. mutans و C. albicans سبب تولید بیوفیلم کمتر می‌شود.

درنتیجه، جهت درمان بیماری، به‌ جای اینکه فقط باکتری‌ها هدف قرار گیرند، می‌توان قارچ‌ها را هدف قرار داد. شاید نیازی به استفاده از یک ضد میکروبی قوی نباشد و تنها با تأثیر بر آنزیم یا دیواره سلولی قارچ‌ها، در تولید پلاک-بیوفیلم اختلال ایجاد کرد.

?ترجمه: زهرا توکل

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

همکاری باکتری‌ها و قارچ‌ها در ایجاد پلاک‌های دندانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن