ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسرطان

ایمنی‌درمانی ضدسرطان برای کاهش مقاومت تومور به مهارکننده‌ها

| ایمنی‌درمانی ضدسرطان برای کاهش مقاومت تومور به مهارکننده‌ها

 

✅ برخلاف بسیاری از نتایج حاصله برای بیماران، بیشتر سرطان‌ها به مهارکننده‌های ایمنی (ICI ) مقاوم هستند و یا مقاوم می‌شوند.


?دانشمندان معتقد‌ند که یک فاکتور مرتبط با توانایی فرار تومور‌ها از ICI، یک پروتیین سیگنالی است که با نام transforming growth factor-β یا TBFβ شناخته می‌شود. این سایتوکاین در یک مجموعه‌ای از پروسه‌های سلولی شامل آپوپتز، تمایز، متاستاز، حرکت، تهاجم و تکثیر است. بیشتر سرطان‌ها در پروسه‌ی بیان بیش از حد TBFβ درگیر هستند.

?این TBFβ نشر شده از تومور‌ها، سلول‌های T کشنده و سلول‌های T helper نوع یک را مهار می‌کند و موجب تحریک تمایز از سلول‌‌های تنظیمی T یا Tregsها در همان محیط اطراف تومور می‌شوند. محققان دانشگاه جان‌ هاپکینز در مقاله‌ای چاپ‌شده در Nature Communications این حقیقت را گزارش کرده‌اند. این Tregها همچنین می‌توانند دیگر سلول‌های سیستم ایمنی را مهار کنند.

? علاوه بر این، TGFβ فعالیت و عملکرد سمی سلول‌های CD8+ effector را ضعیف می‌کند و موجب مهار رشد سلول‌های خاطره‌ای T می‌شوند. محققان بر این باور‌ هستند که اگر تمایز و عملکرد Tregهای تومور‌ها مهار شوند، در نتیجه درمان ICI می‌تواند بسیار موثرتر سلول‌های ایمنی را علیه سلول‌های توموری تحریک کند.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن