ایمنی درمانیملانوما

ایمنی درمانی ترکیبی برای درمان متاستاز مغز

اخیرا در یک مطالعه کارآزمایی بالینی مشخص شده است که ایمنی درمانی سرطان، به طور ترکیبی می‌تواند در بیشتر نیمی از بیمارانی که سرطان در مغز آن‌ها گسترش یافته بود، سبب مرگ سلول‌های ملانوما شود.


دکتر Tawbi می‌گوید: “از آن جا که امروزه در زمینه درمان سطح ۴ بیماری ملانوما شاهد پیشرفت بسیاری بوده‌ایم، به دنبال درمان بیماران با متاستاز در مغز هستیم؛ زیرا این بیماران دارای امید به زندگی پایینی هستند و نیازمند بیشترین ملاحظات می‌باشند. از این رو نتایج به‌دست آمده در این مطالعه باعث شگفتی زیادی در ما شد.”

در این مطالعه مشخص شد که می‌توان درمان فرد مبتلا به سرطان ملانوما را ابتدا با ایمنی درمانی شروع کرد. این روش درمانی قادر است هم تومورهای درون مغز و هم تومورهای خارج از جمجمه را تحت تأثیر قرار دهد. این مطالعه همچنین فرصت‌‌های جدیدی را برای ارتقاء درمان‌های اصولی مبارزه علیه ملانومای متاستازی مهیا می‌کند.

حدودا ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به ملانومای سطح ۴ دارای متاستاز قابل تشخیص هستند و ۷۵ درصد از بیماران به مرحله متاستاز پیشرفته رسیده‌اند. در گذشته این بیماران تا جایی به درمان مقاوم بودند که آن‌ها را از مرحله کارآزمایی بالینی داروهای جدید حذف می‌کردند. میانگین عمر زنده بودن برای کسی که متاستاز مغز داشته باشد چهار تا پنج ماه است.

۲۰ درصد از بیماران مبتلا به متاستاز تا یک سال زنده می‌مانند که در این مطالعه پس از ایمنی درمانی ترکیبی، این میزان به ۸۲ درصد افزایش یافت.

این مطالعه نشان داد ضرورتی نیست که تا مرحله شیمی درمانی بیماران صبر کرد و می‌توان قبل از آن برای بیماران ایمنی درمانی ترکیبی را شروع کرد زیرا می‌دانیم تومورهای داخل و خارج مغز به آن پاسخ خواهند داد. پس از ایمنی دمانی در ۵۶ درصد از بیمارانی که در خارج از مغز تومور داشتند اندازه تومور ثابت مانده یا کوچک‌تر شده بود.

عوارض دارویی مرتبط با مغز

یکی از دلایلی که بیماران با متاستاز مغز را از کارآزمایی بالینی حذف می‌کنند این است که سد خونی مغزی مانع عبور داروها می‌شود. ایمنی درمانی سبب افزایش توانایی سلول‌های T می‌شود اما به طور مستقیم بر تومور تأثیری ندارد پس نیازی به عبور از سد خونی مغزی نیز ندارد. اما همچنان در ارتباط با عوارض جانبی ایمنی درمانی نگرانی‌هایی وجود داشت.

دکتر Tawbi می‌گوید: “نگرانی ما در ارتباط با التهاب و تورم ناشی از ایمنی درمانی در مغز بود اما مشاهده کردیم در نهایت تنها ۵ درصد از بیماران در مغز تورم داشتند.”

در تأیید مطالب گفته شده مطالعات گذشته نشان داده‌اند دو داروی ipilimumab و anti-PD1 به تنهایی برای درمان متاستاز مغز ۲۰ درصد پاسخ ایجاد می‌کنند اما در مطالعه ای دیگر دیده شده هرگاه این دو دارو همزمان استفاده شوند تا ۴۶ درصد پاسخ ایجاد خواهند کرد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن