بیوتکنولوژی پزشکی

ایمنی درمانی AstraZeneca اولین درمان تأیید شده برای سرطان مثانه

 ایمنی درمانی AstraZeneca اولین درمان تأیید شده برای سرطان مثانه - اخبار زیست فناوری ایمنی درمانی AstraZeneca اولین درمان تأیید شده برای سرطان مثانه

بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) روند تصویب داروی موردنظر برای درمان سرطان مثانه پیشرفته در بیمارانی که با وجود شیمی‌درمانی بهبودی نداشته‌اند، شتاب یافته است. این دارو که با نام تجاری Imfinzi عرضه می‌شود به کمک سلول‌های ایمنی بدن سرطان را از بین می‌برد و جایگزینی برای شیمی‌درمانی است.

این دارو همانند سایر داروهای ایمنی درمانی سرطان، اثر طولانی مدت دارد که باعث قیمت بالای آن شده است. به گفته شرکت داروسازی AstraZeneca به‌طور میانگین قیمت عمده‌فروشی برای این دارو در بازار، حدود ۱۵۰۰۰ دلار است. این دارو متعلق به گروه جدیدی از داروها به نام مهارکننده‌های پروتئین PD-L1 است که باعث جلوگیری از فرار تومور، و شناسایی آن توسط سیستم ایمنی می‌شود. این روش برای درمان بیماران دارای تومور محلی یا سرطان متاستاز دهنده بافت پوششی urothelial، بدون در نظر گرفتن موقعیت و میزان پروتئین PD-L1 بر سلول‌های سرطانی، تأیید شده است. سازمان غذا و دارو همچنین تشخیص مکملی را که می‌توانست همراه با دارو استفاده شود تا سطح PD-L1 را ارزیابی کند، تأیید کرده است. مطالعات نشان داده بیمارانی با میزان PD-L1 بالا ممکن است تأثیر بیشتری از durvalumab را درمان خود مشاهده کنند. داروی Durvalumab با ترکیبی از دیگر تقویت‌کننده‌های سیستم ایمنی به نام tremelimumab در درمان انواع سرطان آزمایش ‌شده است. این دارو جزء آخرین داروهایی است که توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است که روش جدیدی از ایمنی درمانی را به نمایش می‌گذارد.

ترجمه: زهرا توکل

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ایمنی درمانی AstraZeneca اولین درمان تأیید شده برای سرطان مثانه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن