آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزیتنش های غیر زنده

ایمن‌کردن گیاهان در برابر پژمردگی ورتیسلیومی به کمک ژنی از گوجه‌فرنگی

✅ پژمردگی ورتیسلیومی که توسط گونه‌های خاک‌زاد جنس Veticillium ایجاد می‌شود، جزو بیماری‌های گیاهی مهمی است که طیف وسیعی از گیاهان میزبان را آلوده می‌کند و مبارزه با آن فوق‌العاده دشوار است. در گوجه‌فرنگی، مقاومت اختصاصی هر نژاد به پژمردگی ورتیسلیومی توسط گیرنده ایمنی Ve1 مستقر بر سطح سلول و از طریق شناسایی پروتئین تحریک‌شونده Ave1 که در نژاد ۱ سویه‌های ورتیسلیوم ترشح می‌شود، تعیین می‌گردد.


?مطالعات قبلی نشان داده‌اند که بیان تراژنی Ve1 گوجه‌فرنگی در گیاه آرابیدوپسیس منجر به مقاومت به پژمردگی ورتیسلیومی می‌شود. در همین رابطه تیمی پژوهشی به رهبری ین سانگ از دانشگاه Wageningen هلند، این موضوع را که آیا بیان ژن Ve1 گوجه‌فرنگی در تنباکو و پنبه می‌تواند آن‌ها را در برابر این بیماری مقاوم کند، مورد آزمایش قرار داده‌اند.

?نتایج نشان داد که گیاهان تنباکو و پنبه تراریخته که ژن Ve1 گوجه‌فرنگی را بیان کردند، مقاومت بیشتری در برابر پژمردگی ورتیسلیومی از خود نشان دادند. این یافته کاربرد Ve1 گوجه‌فرنگی را در ایجاد مقاومت به پژمردگی ورتیسلیومی، از طریق شناسایی Ave1 تحریک‌شونده ورتیسلیوم، به اثبات می‌رساند. نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که با انتقال Ve1 گوجه‌فرنگی به گونه‌های مختلف گیاهی از طریق برنامه‌های اصلاح نژادی، می‌توان مقاومت آن‌ها را در برابر پژمردگی ورتیسلیومی افزایش داد.

?ترجمه: مریم باورساد

#آفات_و_بیماری_ها

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ایمن‌کردن گیاهان در برابر پژمردگی ورتیسلیومی به کمک ژنی از گوجه‌فرنگی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن