بازار بیوتکنولوژیبیوپلاستیک

توسعه‌ بازار پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی

نگرانی در رابطه با آینده طبیعت توجه زیادی را به پلاستیک‌های زیستی از جمله پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی (Bio-PET) معطوف کرده است. بر اساس تحقیقات گروه MRFR اخیراً به‌ عللی هم‌چون حفظ محیط‌زیست، قیمت متغیر نفت خام و در دسترس بودن منابع زیستی ارزان؛ رشد زیادی در بازار پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی مشاهده ‌شده است.


گروه MRFR که درزمینه تجارت و بازارهای وابسته به آن تحقیق و بررسی می‌کند و به مشتریان مشاوره می‌دهد؛ مطالعاتی را در رابطه با بازار در حال گسترش پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی انجام داده است. بازار جهانی پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی بر اساس عوامل مختلفی هم‌چون مواد اولیه‌ تولید، کاربردها و کشور تولیدکننده قابل‌بررسی است.

در سال‌های اخیر، تمرکز جهانی بر حفظ محیط‌زیست منجر به پذیرش سریع محصولات سبز و زیستی از سوی جوامع شده است. همین نکته موجب افزایش درخواست‌ها برای بسته‌بندی محصولات با ترکیبات دوست‌دار طبیعت شده است. یکی از ترکیباتی که می‌تواند برای این منظور استفاده شود، پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی است. غیر سمی بودن، مقاومت بالا در مقابل شکست و بازیافت‌پذیری از ویژگی‌های مهم این پلاستیک‌هاست.

به علت تأثیرات مخربی که پلاستیک‌ها بر طبیعت می‌گذارند، قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای استفاده از پلاستیک‌های تجاری توسط دولت‌ها اعمال‌شده است و به همین خاطر درخواست‌ها برای پلاستیک‌های زیستی افزایش‌ یافته است.

قیمت متغیر نفت خام که به‌ عنوان ماده‌ اولیه تولید پلاستیک‌های تجاری استفاده می‌شود نیز بر روی بازار در حال رشد پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی تأثیر مثبتی داشته است. استفاده از منابع گیاهی هم‌چون نی‌شکر، ملاس چغندر و ذرت که به میزان فراوانی در دسترس هستند در این گسترش مؤثر بوده است.

در بازار تولید پلاستیک‌های زیستی، توسعه‌ تکنولوژی فرصت مناسبی را برای رشد هرچه بیشتر در این بازار فراهم می‌کند. گروهی از شرکت‌ها و صنایعی که نقش مهمی را در گسترش بازار جهانی پلی‌اتیلن دارند عبارت‌اند از: Toray Industries Inc. ،Anellotech Inc ،Indorama Ventures Public Co. Ltd. Novamont S.p.A ،M&G Chemicals ،NatureWorks LLC ،TEIJIN Limited ،Plastipak Holdings ،Inc ،Braskem ،Toyota Tsusho Corporation.

تولید بطری بیشترین سهم را در میان کاربردهای پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی دارد که علت آن را می‌توان افزایش تقاضا برای تولید بسته‌بندی‌های دوست‌دار طبیعت در صنایع مواد غذایی و نوشیدنی دانست. صنایع اتومبیل و الکترونیک در رده‌های بعدی قرار دارند.

در بازار تولید، بیشترین سهم تولید پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی به آمریکای شمالی مربوط می‌شود و محصول عمده‌ای که با این ترکیب تولید می‌شود بطری‌های پلاستیکی است. آسیا- اقیانوسیه نیز رشد سریعی در این بخش از بازار پلاستیک‌های زیستی داشته‌اند. قیمت پایین مواد اولیه، هزینه‌ تولید کم و رشد صنعت خودروسازی در این منطقه از عوامل مؤثر توسعه‌ بازار پلی‌اتیلن‌ترفتالات زیستی بوده است. هند و چین مهم‌ترین اقتصادهای نوظهور در این بخش به‌حساب می‌آیند.

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− دو = شـش

دکمه بازگشت به بالا
بستن