بیوتکنولوژی کشاورزی

بازتاب توالی یابی ژنوم Stevia در کنگره بین المللی تغذیه

✅ دانشمندان برای اولین بار، توالی یابی ژنوم گیاه Stevia را تکمیل کرده اند. دانشمندان برجسته از موسسه PureCircle Stevia در تحقیقات خود، این پیشرفت عمده در توالی‌های با کیفیت بالای ژنوم سه رقم Stevia را نشان داده اند.


? این دستاورد، به درک بهتری از گروه‌های آنزیمی کلیدی منجر می‌شود که این گیاه برای تولید گلیکوزید‌های استویولی ایجاد کننده طعم شیرین مورد استفاده قرار می‌دهد.

? پژوهشگران با شناسایی چندین میلیون نشانگر بالقوه در ژنوم‌های موجود، موجب تسریع تولید گیاه Stevia به روش سنتی شدند.

? این یافته‌های پیشرفته موجب تقویت برنامه کشاورزی غیر تراریخته ای PureCircle شده است. تحقیق انجام شده به تسهیل بهینه سازی سطوح گلیکوزید‌های استویولی با طعم بهتر، از جمله بهبود سطوح گلیکوزید‌های معروف جزئی، Reb D و Reb M کمک می‌کند. داده‌ها برای تجزیه و تحلیل تمام مجموعه‌های ژنومی، رونوشتگانی و متابولیکی، در CropPedia، یک سطح گسترده زیست آماری، کامل شدند.

? CropPedia این امکان را برای شیمی دانان، بیوشیمی دانان، ژنتیک دانان و متخصصین کشاورزی فراهم می‌کند تا به راحتی مسیر‌های بیوسنتزی گلیکوزید‌های استویولی را بشناسند و بتوانند با استفاده از شیوه‌های اصلاح سنتی، اقدام به تولید ارقام بهبود یافته ای از Stevia کنند.

? Stevia یک شیرین کننده گیاهی فاقد کالری است که برای استفاده در غذا‌ها و نوشیدنی‌ها، در بیش از ۱۵۰ کشور جهان به تایید مقامات نظارتی رسیده است.

?مواد تشکیل دهنده بهینه شده Stevia در نتیجه این کار تحقیقی، باعث کاهش بیشتر قند، کالری غذا، نوشیدنی و هم چنین مزه بهتر محصولات می‌شوند.

?آوتیک مارکوسیان گفت: “این یافته‌ها باعث پیشرفت‌های استراتژیک در برنامه های اصلاح و زراعت می‌شود و هم چنین ابزار بسیار مهمی برای کار محققین، کشاورزان و توسعه دهندگان Stevia به عنوان یک ماده غیر تراریخته به حساب می‌آید.

? داشتن ژنوم مرجعی با کیفیت بالا به طور کلی یک گام مهم برای محصولات اهلی شده جدید مانند Stevia است. این درک جامع از پیچیدگی ژنوم Stevia به طور مستقیم تاثیر خود را در ارقام ارزشمند و بهبود یافته Stevia خواهد گذاشت.

?ترجمه: نوروزی

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

بازتاب توالی یابی ژنوم Stevia در کنگره بین المللی تغذیه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن