ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادیعلوم اعصاب

بازسازی سلول‌های عصبی با سلول‌های بنیادی

✅در حالت عادی، وظیفه سلول‌های ایمنی، مبارزه علیه عفونت است؛ اما در یک مطالعه جدید، دانشمندان دزیافتند که چگونه سلول‌های ایمنی به کمک سیستم عصبی می‌آیند تا پس از آسیب وارد شده به این سیستم، سبب ترمیم اعصاب آسیب‌دیده شوند.


?محققان دریافتند که نوتروفیل‌ها می‌توانند برای پاکسازی خرده‌های عصب ایجاد شده در بیماری‌های سیستم عصبی، کمک کنند درحالی‌که مطالعات قبلی، سلول‌های دیگری را برای این منظور معرفی کرده‌بودند.

?نوتروفیل‌ها یکی از رایج‌ترین انواع سلول‌های ایمنی هستند و به‌عنوان بلع‌کنندگان میکروارگانیسم‌ها شناخته‌می‌شوند، اما در حالت عادی ارتباطی با آسیب اعصاب محیطی مانند تروما یا دیابت ندارند. محققان به‌دنبال آسیبی که در موش‌ها ایجاد کردند دریافتند که سلول‌های عصبی، ملکول‌های جذب‌کننده‌ای تولید می‌کنند که منجر به جذب نوتروفیل‌ها در محل آسیب می‌شود. اعصاب سیاتیک آسیب‌دیده موش، مقدار بسیار زیادی ملکول‌های جذب‌کننده شیمیایی تحت عنوان Cxcl1 و Cxcl2 تولید کردند که سلول‎های ایمنی را به محل آسیب جذب می‌کنند. در محل آسیب، نوتروفیل‌ها خرده‌های سلولی را که به‌دلیل آسیب عصبی ایجاد شده‌اند، می‌بلعند و محیط را پاک‌سازی می‌کنند، بنابراین سلول‌ها می‌توانند خود را ترمیم کنند؛ چرا که پروسه ترمیم، وابسته به پاک‌سازی محیط است.

?در این مطالعه، ماکروفاژها هم مورد بررسی قرار گرفتند و موش‌هایی مورد مطالعه قرار گرفتند که با دستکاری ژنتیکی، ژن مخصوص رسپتور سطح ماکروفاژها _CCR2_ در آن‌ها کم‌تر بیان شده‌بود ولذا جذب ماکروفاژها به محل آسیب دچار اختلال شده‌بود.

?اما نتایج نشان داد که به دنبال حذف نوتروفیل‌ها، پاک‌سازی خرده‌های اعصاب به‌طور معناداری متوقف می‌شود؛ هم در موش‌های نرمال و هم در موش‌هایی که ماکروفاژهای دست‌کاری‌شده داشتند. بدون نوتروفیل‌ها سلول‌های عصبی قادر نیستند خرده‌های سلولی را از محیط پاک کنند، بنابراین ترمیم هم دچار مشکل خواهدشد.

?این یافته‌ها می‌تواند برای درمان بیماری‌های نورودژنراتیو کمک‌کننده باشد؛ و پیشنهاد می‌شود که از ملکول‌های تحریک‌کننده‌ی سیستم ایمنی استفاده شود و نوتروفیل‌ها را به محل آسیب جذب کنند تا درنهایت منجر به ترمیم سلول‌های عصبی آسیب‌دیده گردند.

?محققان به‌دنبال یافتن عملکرد دقیق نوتروفیل‌ها در بازسازی اعصاب آسیب‌دیده هستند.

?مترجم: فزرانه صائبی‌راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

بازسازی سلول‌های عصبی با سلول‌های بنیادی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن