خانه بیوتکنولوژی میکروبی بازسازی میکروب های همزیست روده ای، سبب ترمیم نواقص رفتارهای اجتماعی و سیناپسی در فرزندان حاصل از مادران با رژیم غذایی پرچرب می شود

بازسازی میکروب های همزیست روده ای، سبب ترمیم نواقص رفتارهای اجتماعی و سیناپسی در فرزندان حاصل از مادران با رژیم غذایی پرچرب می شود

0
0
204

یافته های اخیر اپیدمیولوژیک پیشنهاد می کنند، چاقی مادر در دوران جنینی سبب افزایش ریسک ابتلا به اختلالات تکامل عصبی مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD) در کودکان، می شود.


با توجه به افزایش نرخ چاقی، شناخت مکانیسم اثر چاقی مادری، بر روی رفتار و عملکرد مغزی فرزند، اهمیت دارد.

مقدار و نوع مواد غذایی، بر روی میکروارگانیسم های موجود در روده انسان تأثیر به سزایی دارد. این گروه، شامل طیف وسیعی از انواع باکتری ها می شود که در قسمت های پایینی روده، ساکن هستند و دارای یک رابطه همزیستی با میزبان هستند.
چاقی مادری سبب تغییر در طیف میکروارگانیسم های همزیست در فرزند می شود. این عملکرد هم در انسان و هم در دیگر پریمات ها دیده می شود.
از طرف دیگر بعضی از افرادی که دچار اختلالات تکامل عصبی مانند اختلال طیف اوتیسم هستند؛ همزمان دچار مشکلات گوارشی و ناترازی همزیستی (dysbiosis) در میکروارگانیسم های همزیست روده ای، نیز می باشند.
بر اساس مقادیر بالایی از اطلاعات کلینیکی، سیستم ارتباطی دوسویه ای بین روده و مغز، که به عنوان محور روده ای-مغزی شناخته می شود، فعالیت روده و مغز را مرتبط می سازد.
بر این اساس، گمان می رود تغییرات در میکروارگانیسم های همزیست روده ای، ممکن است با تکامل نشانگان رفتاری مرتبط با اختلال طیف اوتیسم، در ارتباط باشد.
با این وجود، چگونگی ارتباط تغییرات باکتریایی ساکن روده، با تکامل و عملکرد مغزی، ناشناخته مانده است.
در مقاله پیش رو، نشان داده شده است که رژیم غذایی دارای مقادیر بالای چربی در موش های مادر، ارتباط مستقیمی با نواقص رفتار اجتماعی در فرزندان آن ها دارد، که واسطه این امر تغییر در مکروارگانیسم های همزیست در روده فرزند، می باشد.
تغییرات رخ داده در میکروارگانیسم های روده ای فرزند بر اثر رژیم غذایی با چربی بالای مادری (MFHD)، انطباق طولانی مدت نورونی در سیستم پاداش دوپامینی مزولیمبیک (ناحیه تگمنتوم ونترال VTA) را مسدود می سازد.
نکته حائز اهمیت آن است که درمان با داروی خوراکی حاوی گونه های باکتریایی، سطوح اکسی توسین و اختلال عملکرد سیناپسی در VTA را تصحیح می کند.
همچنین به صورت انتخابی نواقص رفتار اجتماعی در فرزندان حاصل از MFHD را نیز معکوس می نماید.

☑️لینک مقاله: yon.ir/i7y0

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی میکروبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …