ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

بازپدیدی بیماری ویروس نیل غربی در یونان

| بازپدیدی بیماری ویروس نیل غربی در یونان

✅ محققان نشان می‌دهند که ویروس نیل‌ غربی (West Nile viruse) دوباره به مناطق جدید یونان در سال ۲۰۱۷ رسیده است.این ویروس (WNV) که از طریق گزش پشه‌ها منتقل می‌شود، با توجه به یافته‌های ارائه‌شده در سال ۲۰۱۷ پس از یک وقفه دوساله به مناطق جدید یونان گسترش یافت و موارد انسانی آن گزارش شد.خطر انتقال ویروس نیل­‌ غربی پیچیده و چند فاکتوریل است؛ این مربوط به ویروس، ناقل‌ها، مخازن حیوانی، شرایط محیطی و رفتار انسان است.


| آمار گسترش ویروس نیل غربی

✳ در طی بازپدیدی بیماری ویروس نیل غربی، در تابستان و اوایل پاییز سال ۲۰۱۷، محققان نمونه خون و مایع مغزی نخاعی ۱۸۰ بیمار که علائم و نشانه‌هایی مانند این بیماری را داشتند، بررسی کردند و در ۴۵ مورد از آن‌ها ویروس نیل غربی را تشخیص دادند. از این تعداد، ۲۶ بیمار با علائم عصبی (فرم حاد) و ۱۹ بیمار با تب (فرم خفیف) بودند. سن بیماران تشخیص داده‌شده با علائم عصبی بین ۱۵ تا ۹۱ سال و میانگین آن ۶۳ سال بود. ۵ بیمار فوت کرده از ۲۶ بیمار با علائم عصبی، بیش از ۷۰ سال سن داشتند.همه موارد جدید از جنوب یونان ظاهر شد و اکثر آن‌ها در مناطقی که پیش‌ازاین تحت تأثیر قرار نگرفته بودند، گزارش شد. از ۴۵ مورد تأییدشده، ۴۰ نفر در سرزمین‌های جدید بودند.

✳ محقیقین، این بازپدیدی را تجزیه‌وتحلیل کردند و نتیجه گرفتند که تالاب‌های طبیعی و ساخته‌شده یونان، بر انتقال و میزان موارد جدید تأثیر می‌گذارد.آن ها می‌گویند: “گزارش موارد انسانی و گسترش جغرافیایی بازپدیدی ویروس نیل­‌غربی پس از وقفه دوساله، در مناطق تازه به وجود آمده نشان می‌دهد که یونان شرایط مناسب زیست‌محیطی و آب و هوایی را برای گردش خون‌آلوده به ویروس نیل­‌غربی فراهم می‌کند و انتقال بیماری در آینده ممکن است ادامه یابد. بنابراین نظارت اپیدمیولوژیک، برنامه‌های مدیریت پشه‌ها و آموزش عمومی در مورد اقدامات حفاظت شخصی برای جلوگیری از انتقال ویروس نیل­‌غربی به‌ویژه در میان گروه‌های حساس در معرض خطر، بسیار مهم است.”

✳ جلوگیری یا کاهش انتقال ویروس نیل­‌غربی بستگی به فراوانی ناقل، کنترل موفقیت‌آمیز یا قطع ارتباط مخاطره‌ی انسان‌ها دارد. همچنین، نظارت هدفمند ویروس نیل­‌غربی در جمعیت‌ پشه­‌ها ممکن است به تشخیص به‌موقع ویروس قبل از ظهور آن در اسب یا انسان‌ها کمک کند.

? مترجم: الهام بیابانگرد

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی ملکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن