بازیابی در سلول

0
0
120
بازیابی در سلول - اخبار زیست فناوری

✅گروهی از محققان در انستیتو علوم پایه IBS یک پروسه‌ی نرمال فیزیولوژیکی به نام self-eating را مشاهده کردند. این پروسه برای بازیابی اجزا در سلول مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تیم با راه‌اندازی یک تکنیک دقیق برای بررسی روند فیوز شدن میتوکندری با لیزوزم‌ها پروسه‌ی بازیابی مواد را مورد بررسی قرار دادند.


?عدم هماهنگی صحیح در این مکانیسم می‌تواند موجب بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر و … گردد. بنابراین این مطالعه می‌تواند در آینده، در شناسایی بیماری‌های مربوط به ذهن و توسعه‌ی دارو بسیار مفید واقع گردد. این مطالعه در ژورنال Angewandte Chemie International Edition چاپ گردیده است.

?عبارت”self-eatin‌‌‌‌g” معنای کلمه‌ی یونانی ”autophagy ” است. همان‌طور که به نظر می‌رسد مفهوم عجیبی دارد، پروسه‌ی پاکسازی سلول از اندامک ها و پروتیین‌های صدمه دیده. داخل لیزوزم‌ها، اجزای قدیمی سلولی به اجزای سازنده‌ی اولیه آن‌ها شکسته می‌شود، اجزایی که بعدا برای ساخت اجزای جدید سلولی استفاده می‌شود. اخیرا، مفهوم autophagy به یک موضوع علمی به‌روز تبدیل شده است.

?یک نمونه از اندامک‌های سلولی که لازم است به صورت دوره‌ای بازیابی گردد، میتوکندری است. تنظیم دقیق این پروسه برای سلول بسیار ضروری تلقی می‌گردد و سلول‌هایی که دارای چرخه‌ی منظم تقسیم نیسنتد، مانند سلول‌های عصبی، از این نظر آسیب‌پذیر هستند. اگر سلول‌ها میتوکندری‌های معیوب را جمع کنند، ممکن است به خود آسیب بزنند. برای مثال این موضوع در ییماری آلزایمر و پارکینسون اتفاق می‌افتد.

?این پروسه‌ی autophagy ازطریق فیوژن دو اندامک متفاوت اتفاق می‌افتد. در این مورد خاص: میتوکندری و لیزوزوم. اما، مشاهده‌ی این پروسه و فیوژن میتوکندری و لیزوزوم درون سلول دچار چالش گردیده است. امروزه، بیشتر این مطالعات بر اساس پروتیین‌های فلورسنت متصل‌شده به یک اندامک‌ انجام می‌شود.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

بازیابی در سلول – اخبار زیست فناوری

 • سیستم جداسازی میتوکندریایی

  سیستم جداسازی میتوکندری

  | سیستم جداسازی میتوکندری ✅ میتوکندری قدرت سلول یوکاریوتی است اما نقش آن در سلول فراتر از …
 • سازگاری میتوکندری با شرایط سخت

  سازگاری میتوکندری

  | سازگاری میتوکندری ✅ این‌بار محققان از وجود مکانیسمی سخن می‌گویند که میتوکندری‌ها (اندامک…
 • ارتباط میتوکندری و سرطان

  ارتباط میتوکندری و سرطان

  | ارتباط میتوکندری و سرطان ✅ مطالعات حیوانی اخیر نشان می‌دهند که میتوکندری چه در سلول‎های …
بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط علی چوپانی
بارگذاری در بیوتکنولوژی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

غربالگری ژنتیکی برای بهبود کیفیت زندگی

 پروژه ژنوم کشور عربستان سعودی در سال 2013 با امید فراوان به بهبود سطح مراقبت‌های پزشکی و …