گروه WSU Tri-Cities در مورد بازیابی محیط زیست با قارچ ریشه ها و هم چنین در جهت بازگرداندن جمعیت گیاهان بومی تحقیق می‌­کنند.

| بازیابی محیط‌ زیست با قارچ‌های همزیست

 

✅ قارچ­‌ ریشه ها یک رابطه همزیستی با ریشه‌های بسیاری از گیاهان تشکیل می‌­دهند که به ایجاد ثبات در خاک، حفظ آب و هم چنین ایجاد زیستگاهی برای بسیاری از پرندگان و حشرات کمک می­‌کند. گروه WSU Tri-Cities در مورداستفاده از قارچ­‌های همزیست برای بازگرداندن جمعیت گیاهان بومی تحقیق می‌­کنند.


❇ استادیار زیست‌شناسی Tanya Cheeke گفت: “قارچ­‌ ریشه ها یک رابطه همزیستی با ریشه‌های بسیاری از گیاهان تشکیل می‌­دهند که به ایجاد ثبات در خاک، حفظ آب و هم چنین ایجاد زیستگاهی برای بسیاری از پرندگان و حشرات کمک می­‌کند. برخی از گونه‌­های گیاهان بومی نسبت به گونه­‌های گیاهان مهاجم وابستگی بیشتری به قارچ ریشه ها دارند؛ بنابراین در فقدان این نوع قارچ‌­ها، گیاهان بومی ممکن است قادر به رقابت با گونه­‌های تهاجمی نباشند، و از این رو با ایجاد اختلال در بوم سازگان طبیعی محیط‌ زیست، بسیاری از فرآیندهای طبیعی نیز مهار شوند.”

❇ دکتر Cheeke هم چنین اشاره می کند: “یکی از راه‌های بهبود بقا و رشد گیاهان بومی در محیط‌‌های تخریب ­‌شده، می تواند تلقیح نهال­‌ها با میکروب‌های بومی خاک باشد که پس‌ازآن نیز مجددا به محل اولیه بازگردانده می شوند. ما در دو سال گذشته به بازسازی چمن‌زار در Kansas پرداختیم و در حال حاضر نیز در منطقه Palouse در واشنگتن کار مشابهی انجام می‌دهیم.”

❇ این گروه طی نیمسال گذشته، تجزیه‌وتحلیل گسترش قارچ‌ها را از یک محیط تلقیح شده در خاک Kansas انجام داده است تا ببینید که تا چه حد قارچ‌ها در منطقه اولیه گسترش‌یافته‌اند. یک سال پس از کاشت، نمونه‌های خاک در 0.5 متر، 1 متر، 1.5 متر و 2 متر از محل تلقیح در هر پلات جمع‌آوری شد. سپس نمونه‌ها برای حضور DNA قارچ آزمایش شدند تا حضور گونه‌های قارچ­ ریشه موردنظر به فاصله‌های مختلف از نقاط تلقیح بررسی شود.

❇ از نتایج حاصل از تلاش‌های بازسازی محیط‌ زیست باهدف بهبود بقا و رشد گیاهان بومی در بوم سازگان های مختل­‌شده برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود.

❇ دکتر Cheeke گفت: “گروه ما هم چنین به دنبال چگونگی تغییر میکروب‌ها در سراسر شیب محیط‌ های مختل­‌شده در مقایسه با محیط‌ های بکر هستند. درواقع ما می‌خواهیم میکروب‌هایی را که در محیط‌ های بکر وجود دارند اما در مکان‌های مختل­‌شده دیده نمی شوند شناسایی کنیم.”

❇ درنهایت این گروه در نظر دارند راهکارهایی را که به واسطه آن، دیگر افراد می‌توانند برای بازسازی خاک در محیط خودشان اجرا کنند، توسعه دهند.

? مترجم: الهام بیابانگرد

☑ لینک خبر
☑ لینک عضویت در زیست فن کشارزی
 لینک عضویت در کانال زیست فن 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده الهام بیابانگرد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

اقتصاد اسکاتلند در گرو پرورش حشرات

سازمان Zero Waste Scotland پیشنهاد کرده است که سرمایه‌گذاری در حوزه پرورش حشرات می‌تواند ب…