آبافزایش بهره وریتصفیه پسابزیست پالاییمکمل‌ها

بازیابی مواد مغذی و تصفیه ادرار در یک سیستم الکتروشیمیایی میکروبی

انرژی شیمیایی موجود در ادرار انسان می‌تواند در بازیابی مواد مغذی موجود (مانند نیتروژن و فسفر) و تصفیه ادرار به صورت محلی و درجا، استفاده شود. گروهی از دانشمندان چینی و آمریکایی این امکان را با استفاده از یک سیستم الکتروشیمیایی میکروبی مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند که نتایج آن‌ در قالب یک مقاله علمی بین‌المللی منتشر گردیده است.


مطابق آنالیزهای مختلف مشخص گردیده است که منبع ۸۰ درصد از نیتروژن و ۵۰ درصد از فسفر فاضلاب شهری، ادرار انسان است که به صورت کلی کمتر از یک درصد حجم کل فاضلاب را شامل می‌شوند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ادرار انسان شامل آب، انرژی و مواد مغذی فراوانی می‌باشد. به علت رشد جمعیت، استفاده مجدد از منابع انرژی، آب و هم‌چنین بازیافت مواد مغذی امری ضروری است.

در دهه‌های اخیر، بسیاری از محققان بر روی تصفیه ادرار انسان و بازیابی مواد مغذی آن متمرکز شده‌اند و فناوری‌های مختلف مانند حذف بیولوژیکی، تولید استروویت و حذف آمونیاک را در این خصوص استفاده نموده‌اند. هم‌چنین فرایندهای نوظهور مانند الکترودیالیز، تبادل یون و اسمز معکوس نیز در تصفیه ادرار استفاده شده‌ و پتانسیل بالاتری را نشان داده‌اند، اما عیب روش‌های ذکر شده انرژی بالای مورد نیاز آن‌ها می‌باشد. از طرفی نکته مثبت در تصفیه ادرار انسان، انرژی موجود و قابل استفاده در این ماده است. میزان اکسیژن‌خواهی شیمیایی (COD) در این ماده حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم بر لیتر است که معادل ۸۳ تا ۱۳۸ مگاژول بر مترمکعب است و به لحاظ تئوری می‌تواند در بازیابی مواد مغذی و تصفیه ادرار استفاده شود.

در این مطالعه، آقای Yifan Gao و همکارانش با استفاده از انرژی شیمیایی موجود در ادرار انسان و به کمک سیستم الکتروشیمیایی میکروبی (MES)، توانستند علاوه بر بازیابی مواد مغذی موجود، آن را نیز تصفیه نمایند و یک روش پایدار برای ارتباط بین آب، انرژی و مواد مغذی ارائه نمایند. سیستم‌های الکتروشیمیایی میکروبی ثابت کرده‌اند که قادرند مواد زیستی را از طریق متابولیسم باکتری‌های فعال الکتروشیمیایی (EAB) به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. فرایند الکتریکی-شیمیایی-میکروبی استفاده‌شده در این مطالعه، U-Power نامیده شده است.

سیستم اشاره شده، قادر است با تخریب مواد موجود در ادرار انسان، حداکثر ۲۱.۳ وات بر مترمکعب انرژی تولید کند. در این روش ادرار به عنوان ماده آند استفاده‌شده و میکروارگانیسم‌های موجود در آند موجب هیدرولیز اوره می‌شوند و در نهایت آمونیوم و فسفات تولید شده به دلیل پتانسیل الکتریکی سیستم به سمت کاتد می‌روند. در قسمت کاتد با pH بالا، آمونیاک و فسفات توسط فرایند عاری‌سازی (stripping) و ترسیب (precipitating)، بازیابی می‌شوند.

در این پژوهش به طور متوسط ۹۳.۸ درصد از مواد آلی، ۷۳.۱ درصد از نیتروژن و ۸۶.۲ درصد از فسفر موجود حذف گردید و همچنین ۱۲۳۴ میلی‌گرم بر لیتر نیتروژن و ۱۰۱ میلی‌گرم بر لیتر فسفر نیز بازیابی شد.

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن