بیوتکنولوژی پزشکیسرطانسوخت زیستی

بازیافت زباله آمونیاک سلول های سرطان پستان، به عنوان سوخت!

سلولهای سرطانی پستان، آمونیاک را که یک محصول جانبی ضایعات متابولیسم سلولی است را دفع می کند و از آن به عنوان یک منبع نیتروژن برای انرژی رشد تومور استفاده می کنند. یافته ها نشان می دهد که حضور آمونیاک باعث تشدید رشد سلول های سرطانی پستان شده، در حالی که مهار متابولیسم آمونیاک می تواند رشد تومور را در موش ها را کم کند. محققان به درک روشنی از نقش زیستی آمونیاک در سرطان تاکید دارند و ممکن است راهکارهای جدید درمانی را برای کاهش رشد تومور معرفی کنند.


آمونیاک به عنوان زباله متابولیکی شناخته شده است که باید از طریق سمیت بالای خود پاک شود و آمونیاک نه تنها برای سلول های سرطانی سمی نیست، بلکه می تواند برای تامین تومورها به عنوان منبعی برای ساخت واحد های توموری نیازمند رشد برای سلول هایی با رشد سریع به ویژه سلول های سرطانی که مواد مغذی را به طرز وحشیانه ای مصرف می کنند و زباله های متابولیک اضافی را تولید می کنند، مورد استفاده قرار گیرند. یکی از محصولات جانبی آمونیاک، به طور معمول از طریق رگ های خونی به کبد منتقل می شود، جایی که به مواد سمی کمتر تبدیل می شود و به عنوان اوره از بدن دفع می شود. با این حال، تومورهایی که دارای عروق خونی کمی هستند، و در نتیجه آمونیاک در محیط محلی تومور در غلظت هایی که برای بسیاری از سلول ها سمی است، تجمع می یابد.

دانشمندان برای بررسی ردیابی سرنوشت اینکه چگونه از پس تومورهای با سطوح بالای آمونیاک بر می آیند، از یک روش برای برچسب نیتروژن بر گلوتامین استفاده می کنند. هنگامی که گلوتامین در طول متابولیسم سلولی شکسته شود، آمونیاک حاوی نیتروژنی برچسب خورده، به عنوان یک محصول جانبی آزاد می شود. محققان برای ردیابی سرنوشت این آمونیاک مشخص شده، بیش از ۲۰۰ متابولیت مختلف سلولی را در سلول های سرطانی پستان و در تومورهای انسان پیوند داده شده به موش، بررسی کردند. آنها سلولهای سرطانی بازیافت کننده آمونیاک را با راندمان بالا و ترکیب شده با اجزای متعدد، در درجه اول اسید آمینه گلوتامات، یک واحد ساختمانی اساسی برای پروتئین ها و همچنین مشتقات آن یافتند.

حدود ۲۰ درصد ذخیره گلوتامات سلولی حاوی نیتروژن بازیافتی است و سلول های در معرض آمونیاک، هفت ساعت سریع تر از سلول های رشد یافته بدون آمونیاک دو برابر شده اند که به نظر می رسد غلظت بیشتر آمونیاک باعث افزایش رشد سلول های سرطانی پستانی رشد یافته در آزمایشگاه شود.

یافته های این گروه نشان می دهد که نقش زیستی آمونیاک باید دوباره ارزیابی شود و پایه ایی برای بررسی رویکردهایی جدید برای جلوگیری از رشد تومور با محروم کردن از مواد مغذی ضروری تومور، طراحی شود.

☑️ لینک خبر

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️
عضویت در کانال زیست فن

بازیافت زباله آمونیاک سلول های سرطان پستان، به عنوان سوخت – اخبار زیست فناوری

۱/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن