بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی میکروبیچندرسانه‌ای

باکتریوفاژ ها کشنده‌ترین موجودات روی زمین!

مرگبارترین موجود جهان قرار است به کمک سلامت انسان بیاید!

فاژ یا باکتریوفاژ ویروس‌هایی با میزبان باکتریایی هستند. فاژها پرجمعیت‌ترین موجود روی زمین هستند و در همه جا یافت می‌شوند. تعداد فاژ‌ها از باکتری‌ها نیز بیشتر است و کشنده‌ترین موجودات روی زمین به حساب می‌آینند، البته نه برای انسان‌ها بلکه برای باکتری ها. روزانه حدود ۴۰٪ باکتری‌های اقیانوس‌ها توسط باکتریوفاژ‌ها کشته می‌شوند. فاژ‌ها همانند سایر ویروس‌ها به میزبان اختصاصی خود حمله می‌کنند یعنی یک خانواده خاص از باکتری ها.

باکتریوفاژ از یک سر بیست وجهی که محتوی ماده ژنتیکی است و یک دم تشکیل شده است. با پیدا کردن میزبان مورد نظر فاژ به آن متصل شده و در فرایندی ماده ژنتیکی خود را به باکتری تزریق می‌کند. باکتری مانند یک کارخانه شروع به ساخت ویروس کرده و در نهایت دچار پارگی شده و ویروس‌ها کامل از آن خارج می‌شوند. این چرخه بار‌ها و بار‌ها تکرار می‌شود.

در سال‌های اخیر باکتریوفاژ‌ها توجه انسان را به خود جلب کرده است. تا قبل از کشف آنتی بیوتیک، بیماری‌های باکتریایی یک از عوامل اصلی مرگ و میر در انسان‌ها بودند. با ظهور آنتی بیوتیک‌ها این مشکل برای انسان حل شده به نظر می‌رسید. اما با گذشت زمان و مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها این باکتری‌ها بودند که روز به روز قوی‌تر شدند و خود را نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم‌تر کردند. این اتفاق اصلا خوب نیست.


نابودی باکتری‌های مقاوم به دارو با ویروس‌های مهندسی‌شده


با پی بردن به توانایی باکتریوفاژ‌ها دانشمندان امیدوار‌اند با تزریق فاژ‌ها به انسان به همراه آنتی بیوتیک با بیماری‌های باکتریایی مقابله کنند. با این که این روش بسیار موثر‌تر به نظر می‌رسد اما هنوز در مراحل آزمایشگاهی باقی مانده است. شاید روزی کشنده‌ترین موجودات روی زمین به کمک انسان‌ها بیاید و آن‌ها را در نبرد با باکتری‌ها یاری کند.

۵/۵ - (۱۳ امتیاز)
منبع
Kurzgesagt
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن