بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

استفاده از باکتری‌­ها برای بررسی سلامت معده

مهندسین با طراحی کپسول­­‌های الکترونیک حاوی باکتری­‌هایی که قادربه خواندن و انتقال اطلاعات می‌­باشند، زمین‌ه­ای را برای نظارت بر سلامت­ معده فراهم ­کردند. طراحان این کپسول‌­های کوچک زیستی-الکترونیکی خوراکی (IMBED)، نمونه اولیه آن را برای تشخیص خون‌ریزی معده در خوک­‌ها استفاده کردند.


ایده ­اصلی کپسول Mimee این­ است که باکتری‌­ها در حضور یک مولکول­ خاص و تحت ­تأثیر حرارت ازخود نور ساطع می­‌کنند و یک مدار الکترونیکی ­مجاور، سیگنال­‌های نور را تشخیص و به صورت بی‌­سیم آن را به یک تلفن همراه انتقال می‌­دهد. بنابراین دکتر Mimee و هم‌کارانش، باکتری E. coli را به صورتی مهندسی کردند که هنگام روبرو شدن با ترکیب heme یا شاخص خون‌­ریزی معده خوک، نور تولید کنند.

محققان باکتری‌­ها و قطعات ­الکترونیکی رادر یک کپسول ۵/۱ اینچی بسته­‌بندی کرده و آن را همراه بایک لوله، به مدت یک ساعت در معده درحال خون­‌ریزی خوک‌­ها، قرار می­‌دهند. این کپسول‌­های هشداردهنده توانایی نگه­داری و انتقال اطلاعات را برای زمانی یه مدت دوساعت دارا هستند.

طبق نظر محققان “بسیاری از پدیده‌­های زیستی مهم و عوامل مرتبط با سلامتی در معده اتفاق می‌­افتد و هنوز فن‌اوری های مناسبی برای دیدن بخش‌­های داخلی معده و اندازه­‌گیری موادشیمیایی موجود درآن وجود ندارد و اطلاعات دریافتی از معده با این روش می­‌تواند با چالش‌­های علمی زیادی همراه باشد. بااین وجود به لحاظ علمی این روش می­‌تواند کاربرد عملی داشته باشد”.

محققان تصور می کنند که استفاده ازسنسورهای پروبیوتیک را می‌توان برای نظارت بر وقایع درون بدن موجودات­ زنده برای مدت طولانی و دریافت هم‌زمان سیگنال‌های مولکولی چندگانه طی کوتاه­ مدت گسترش داد.

❇ مترجم: زهرا خدابنده لو

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن