بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

استفاده از باکتری‌­ها برای بررسی سلامت معده

 مهندسین با طراحی کپسول­­‌های الکترونیک حاوی باکتری­‌هایی که قادربه خواندن و انتقال اطلاعات می‌­باشند، زمین‌ه­ای را برای نظارت بر سلامت­ معده فراهم ­کردند. طراحان این کپسول‌­های کوچک زیستی-الکترونیکی خوراکی (IMBED)، نمونه اولیه آن را برای تشخیص خون‌ریزی معده در خوک­‌ها استفاده کردند.


ایده ­اصلی کپسول Mimee این­ است که باکتری‌­ها در حضور یک مولکول­ خاص و تحت ­تأثیر حرارت ازخود نور ساطع می­‌کنند و یک مدار الکترونیکی ­مجاور، سیگنال­‌های نور را تشخیص و به صورت بی‌­سیم آن را به یک تلفن همراه انتقال می‌­دهد. بنابراین دکتر Mimee و هم‌کارانش، باکتری E. coli را به صورتی مهندسی کردند که هنگام روبرو شدن با ترکیب heme یا شاخص خون‌­ریزی معده خوک، نور تولید کنند.

محققان باکتری‌­ها و قطعات ­الکترونیکی رادر یک کپسول ۵/۱ اینچی بسته­‌بندی کرده و آن را همراه بایک لوله، به مدت یک ساعت در معده درحال خون­‌ریزی خوک‌­ها، قرار می­‌دهند. این کپسول‌­های هشداردهنده توانایی نگه­داری و انتقال اطلاعات را برای زمانی یه مدت دوساعت دارا هستند.

 طبق نظر محققان “بسیاری از پدیده‌­های زیستی مهم و عوامل مرتبط با سلامتی در معده اتفاق می‌­افتد و هنوز فن‌اوری های مناسبی برای دیدن بخش‌­های داخلی معده و اندازه­‌گیری موادشیمیایی موجود درآن وجود ندارد و اطلاعات دریافتی از معده با این روش می­‌تواند با چالش‌­های علمی زیادی همراه باشد. بااین وجود به لحاظ علمی این روش می­‌تواند کاربرد عملی داشته باشد”.

محققان تصور می کنند که استفاده ازسنسورهای پروبیوتیک را می‌توان برای نظارت بر وقایع درون بدن موجودات­ زنده برای مدت طولانی و دریافت هم‌زمان سیگنال‌های مولکولی چندگانه طی کوتاه­ مدت گسترش داد.

❇ مترجم: زهرا خدابنده لو

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن