بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

باکتری‌ای با توانایی تثبیت نیتروژن در شرایط هوازی

باکتری‌ای با توانایی تثبیت نیتروژن در شرایط هوازی - اخبار زیست فناوری باکتری‌ای با توانایی تثبیت نیتروژن در شرایط هوازی

اگر چه نیتروژن بخش عمده ی اتمسفر را تشکیل می دهد، ولی معمولا، غلظت این عنصر حیاتی برای رشد گیاهان در خاک کم است. باکتری‌ها تنها موجوداتی هستند که با توان استثنایی تثبیت ازت، نیتروژن اتمسفر را به شکل قابل مصرف برای گیاهان و دیگر موجودات، یعنی آمونیم تبدیل می کنند. نیتروژناز-آنزیم تثبیت کننده ی ازت- در حضور اکسیژن غیر فعال می شود. به همین دلیل باکتری های تثبیت کننده ی ازت استراتژی های متفاوتی برای کاهش غلظت اکسیژن طراحی کرده اند.

محققان دانشگاه chinese academy of science ادعا کرده اند که سودوموناس استاتزری، توان تثبیت ازت در شرایط هوازی را دارد. استاتزری یک باکتری آزادزی ست که در شرایط فقر نیتروژن و میکروآئروفیل تثبیت ازت را انجام می دهد.

در شرایط آزمایشگاهی این باکتری با تشکیل سلول های بزرگی که کیست نامیده می شوند و با محصور شدن در لایه ای اگزوپلی ساکاریدی، با تشکیل بیوفیلم، غلظت اکسیژن را کنترل نموده و تثبیت ازت را انجام می دهند.

تشکیل کیست در صورت وجود منبع کربن کافی و فقر نیتروژن تحریک شده و با تغییر منابع کربن و نیتروژن کیست دوباره به سلول رویشی تبدیل خواهد شد.

ترجمه: محمدحسین عباسپور

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

باکتری‌ای با توانایی تثبیت نیتروژن در شرایط هوازی – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفـتاد پنـج + = هفـتاد هفـت

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن