بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی میکروبیفناوری های همگرا

باکتری‌های رنگ‌شده می‌توانند برای رنگ‌‌آمیزی استفاده شوند!

✅ دانشمندان، کد‌های ژنتیکی مربوط به رنگ‌های درخشان در طبیعت را کشف کرده‌اند. مقاله‌ی نشرشده در ژورنال PNAS، اولین مطالعه‌ای است که بر روی ژنتیک رنگ‌های ساختاری انجام شده است- رنگ‌هایی که بر روی بال پروانه قابل رویت است- و راه را برای تحقیقات ژنتیکی بر روی انواع ارگانیسم‌های رنگی باز کرده است.


?این مطالعه تحقیق مشترک بین دانشگاه کمبریج و شرکت Dutch است و نشان می‌دهد که چگونه ژنتیک می‌تواند بر روی تغییر رنگ، ظاهر و دیگر ویژگی‌های آن اثر بگذارد. نتایج، نشان‌دهنده‌ی امکان برداشت این باکتری‌ها در مقیاس بزرگ برای ساخت مواد در حد نانو است: زیست‌تخریب‌پذیر، رنگ‌های غیرسمی، قابل‌ استفاده برای رنگ‌‌آمیزی و….. .

?یک نوع از این نوع باکتری که رنگ‌های متالیک تولید می‌کند، Flavobacterium است، این رنگ‌ها ناشی از پیگمان‌ها نیستند، بلکه از ساختار درونی ناشی می‌شود. به زبان دیگر، این باکتری نور را در طول موج مشخصی باز می‌گرداند. دانشمندان هنوز نسبت به پروسه‌ی مهندسی ژنتیک این ساختار‌‌ها توسط طبیعت دچار ابهام هستند.

? شناسایی ژن‌های درگیر در رنگ‌زایی برای درک تاثیر و چگونگی مهندسی نانوساختار‌ها در طبیعت اهمییت بسزایی دارد. این تحقیق، اولین تحقیق سیستمی بر روی ژن‌ها است که به بررسی ساختار‌های رنگیـ نه تنها در باکتری، بلکه در تمام موجودات زنده- می‌پردازد.

?با تغییر ژنتیکی باکتری‌ها، محققان ابعاد، نحوه‌ی حرکت و در یک کلام هندسه‌ی آنها را تغییر می‌دهند. این تغییر هندسه موجب تغییر در رنگ می‌شود: تغییر رنگ متالیک اصلی سبز به محدوده‌ی بین آبی تا قرمز. آن‌ها هم‌چنین می‌توانند رنگ‌ها را خاموش کنند یا حتی کم‌رنگ کنند.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

باکتری‌های رنگ‌شده می‌توانند برای رنگ‌‌آمیزی استفاده شوند! – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن