بیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیتثبیت نیتروژنتوالی یابی

کشف باکتری های تثبیت کننده نیتروژن که سبب تسریع رشد جانوران دریایی می شوند

باکتری های همزیست دریایی ممکن است به رشد موجودات در اقیانوس ها کمک کنند. اخیرا تیم تحقیقاتی از میکروبیولوژیست ها دریافته اند، باکتری های کموسنتتیک در جانوران دریایی می توانند، تثبیت نیتروژن را همانند تثبیت کربن به انجام برسانند. این اولین همزیستی است که قادر به تثبیت نیتروژن می باشد.


باکتری های کموسنتتیک همزیست هایی هستند که در داخل یا بر روی سطح بدن موجودات دریایی زندگی می کنند. این باکتری ها با تبدیل کربن به مواد آلی در زمان نبود غذای کافی یا عدم دسترسی میزبان به آن، برای میزبان خود غذا و منبع انرژی تأمین میکنند، این نوع همزیستی سالهاست که شناخته شده است.

محققان اخیرا دریافته اند که فرآیندی مشابه برای نیتروژن نیز اتفاق میافتد . این باکتری ها با تبدیل نیتروژن به ترکیبات نیتروژن دار مغذی به فرایند رشد و نمو در اکوسیستم کمک می کنند.

این توانایی در باکتری های کموسنتتیک همزیست در صدف لوسینید و کرم نماتود مشاهده شده است که در اکثر نقاط آبی جهان موجود هستند. این باکتری ها حتی در نبود نور، می توانند با استفاده از انرژی موجود در پیوند های شیمیایی، غذای خود و میزبانشان را فراهم سازند.

محققان با استفاده از تکنولوژی توالی یابی DNA موفق شدند به ژن های موجود در باکتری های همزیست با این صدف ها و کرم ها که مسئول چرخه تثبیت نیتروژن هستند، دست پیدا کنند. آن ها می گویند این باکتری ها می توانند از محیط اطراف نیتروژن جذب کرده و بعضا نیتروژن زائد موجود در بدن میزبان را به مواد مفید تبدیل کنند.

تثبیت نیتروژن، سالها مورد غفلت بوده است. تثبیت نیتروژن، فرایندی حیاتی برای زندگی موجودات دریایی و رشد آنهاست و کمک شایان توجهی به حیات اکوسیستم اقیانوس ها می نماید . صدف لوسینید نمی تواند فقط از طریق منبع آلی زنده بماند و نیاز به منبع نیتروژن دارد که توسط باکتری های کموسنتتیک همزیست با این صدف فراهم می شود

درواقع به نوعی این جانوران برای رشد خود، چنین باکتری هایی را در درون خود کشت می دهند!

نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Nature Microbiology به چاپ رسیده است.

ترجمه و آماده سازی: امیر اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن