بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

باکتری های هم‌زیست با اسفنج دریایی ترکیبات سمی تولید می‌کنند

باکتری های هم‌زیست با اسفنج دریایی ترکیبات سمی تولید می‌کنند - مجله زیست فن باکتری های هم‌زیست با اسفنج دریایی ترکیبات سمی تولید می‌کنند

✅ محققان برای اولین بار کشف کرده‌اند که اسفنج دریایی میزبان باکتری است که ترکیبات سمی مشابه مواد استفاده‌شده در ضدحریق‌ها را تولید می‌کند. یافته‌ای که می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا تأثیر این مواد افزودنی رایج را بر سلامت انسان بیشتر درک کنند.


یافته‌های جدید انجام‌شده در موسسه اقیانوس‌شناسی اسکریپس (SIO) در دانشگاه کالیفرنیا، محققان را یک قدم به کشف و آشکارسازی رموز مربوط به گروه عاملی این ترکیب شیمیایی، به نام PBDEs یا “polybrominated diphenyl ethers” نزدیک‌تر کرد. برای سال‌های زیادی دانشمندان سرنخ‌هایی که طبیعت این ترکیبات را تولید می‌کند، پیدا کرده بودند و امروز دانشمندان به چگونگی تولید این ترکیب شیمایی در طبیعت پی بردند؛ و در ادامه در حال بررسی چرایی وجود این ترکیبات در طبیعت و تهدیدهایی که برای سلامتی انسان به دنبال دارد، هستند. تولیدکنندگان،PBDE را به منسوجات، لوازم الکترونیکی و سایر محصولات اضافه می‌کنند تا اشتعال‌پذیری این مواد را کاهش دهند. این مواد شیمیایی صنعتی نظم هورمون‌های درون‌ریز بدن را مختل می‌کنند زیرا می‌توانند از فعالیت هورمون تیروئید به‌عنوان فعال‌ترین هورمون بدن، تقلید کنند. این مطالعه برای اولین بار به‌طور قطعی نشان داده است که ژن‌ها و آنزیم‌های باکتری‌های گرفته‌شده از اسفنج‌ها، مسئول تولید برخی از ترکیبات سمی برای انسان‌ها هستند. دانشمندان در این مطالعه از دو روش جدید به نام genome mining و تعیین توالی DNA محیطی برای بررسی بیشتر و تشخیص ژن‌ها و آنزیم‌های دخیل در تولید این مولکول‌های سمی استفاده کردند. در این مطالعه از ۱۸ نمونه اسفنجی برای تهیه بافت استفاده شد. استفاده از روش genome mining در کنار روش‌های متاژنومیک به دانشمندان این اجازه را می‌دهد تا از ترکیب تولیدشده به آنزیم‌های تولیدکننده آن در یک مسیر بازگشتی برسند. بر طبق گفته محققان، تولید طبیعی PBDEs ها مهم است زیرا درنهایت وارد چرخه غذایی می‌شوند و برخی از PBDE های تولید شده ممکن است از انواع مصنوعی مورد استفاده انسان سمی‌تر باشند. گام بعدی این مطالعه کشف این موضوع است که آیا این ترکیبات سمی و یا مشابه آن‌ها در موجودات دریایی دیگر نیز یافت می‌شود یا خیر؟

ترجمه: فاطمه فولادی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

باکتری های هم‌زیست با اسفنج دریایی ترکیبات سمی تولید می‌کنند – اخبار زیست فناوری

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. من یه سوالی داشتم اگه این ماده برای انسان سمی هست پس چرا از اون برای تولید محصولات ضد حریق استفاده میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن