بیوتکنولوژی میکروبی

باکتری ها نیز ممکن است در بعضی حالات متمایل به زیستِ انفرادی باشند

در هیچ حالتی، امکان ندارد دو باکتری کاملا شبیه به هم باشند، حتی هنگامی که از لحاظ ژنتیکی مشابه هستند.


✅ مطالعه ای مبتکرانه و جدید، شرایطی را که در نتیجه ی آن باکتری ها فردگرا می شوند (متمایل به زیست انفرادی) و چگونگی کمک این باکتری ها به گروه جمعیتی را در هنگام شرایط دشوار بیان نموده است.

شما چه انسان باشید چه باکتری، محیط شما تأثیری اساسی در رشد و پرورش شما دارد.

به طور خاص، دو مسأله اساسی وجود دارد: جهت حفظ بقا و رشد به چه منابعی می توان دست اندازی کرد و دیگر این که چگونه نسبت به تغییرات محیطی می توان پاسخ داد؟

محققین به تازگی دریافته اند تعداد باکتری های فردگرا، به هنگامی که غذای کل جمعیت باکتریایی محدود شود، افزایش می یابد. این یافته در تضاد با تفکر غالب است که قائل به پاسخ های صرفا ادراکی جمعیت های باکتریایی در برابر تغییرات محیطی است.

بر اساس مطالعه اخیر، باکتری های فردگرا، قادر به آماده سازی خود جهت مقابله با این تغییرات به صورت پیش رخدادی، می باشند.

کمبود سبب ترویج تنوع می شود.

هر چند همه ی سلول های باکتریایی در یک گروه از لحاظ ژنتیکی یکسان باشند، اما سلول های منفرد در کلنی های باکتریایی می توانند نسبت به کمبود مواد مغذی پاسخ های بسیار متنوعی داشته باشند.

به عنوان مثال، باکتری کلبسیلا اوکسی توکا (Klebsiella oxytoca) به صورت ترجیحی نیتروژن را به شکل آمونیوم جذب می کند، چرا که در این صورت، انرژی کمتری مصرف می شود.

هنگامی که آمونیوم کافی برای کل گروه فراهم نباشد؛ بعضی از باکتری ها شروع به برداشت نیتروژن به وسیله ی تثبیت آن از طریق نیتروژن عنصری می نمایند، هر چند این فرآیند انرژی بیشتری نیاز دارد.

اگر مقادیر آمونیوم به صورت ناگهانی در محیط پایان یابد، حداقل امر این است که دسته ی متأخر از باکتری ها، برای چنین حالتی آماده شده اند.

همچنان که بعضی از باکتری ها از شرایط جدید (نبود آمونیوم) آسیب می بینند اما گروه به عنوان یک کلیت می تواند به رشد خود ادامه دهد.

این محققین با اندازه گیری تفاوت های فوق العاده اندک در برداشت مواد مغذی توسط باکتری های منفرد، توانسته اند به این دستاورد نائل آیند.

تنوع سبب افزایش انعطاف پذیری می شود.

این تحقیق قدرت فردیّت را جهت حفظ پایداری جانداران، در محیط های متغیر نشان داده است. تفاوت های فردی به گروه خواص جدیدی را می بخشد و امکان مقابله با شرایط محیطی سخت را فراهم می آورد.

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن