ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

برای جلوگیری از روند مقاومت میکروب‌ها، کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک کافی نیست

✅ محققین دریافته‌اند که کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای جلوگیری یا معکوس کردن نرخ در حال رشد مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها در برخی از انواع باکتری‌ها کافی نخواهد بود.


?بسیاری از باکتری‌ها، گذشته از انتقال ژن‌های ایجادکننده مقاومت به آنتی‌بیوتیک به اذناب خود، می‌توانند ژن‌ها را در میان خود از طریق فرایندی به نام «الحاق» یا Conjugation مبادله کنند. با وجود این، این موضوع برای مدت‌های طولانی مورد مناظره بوده است که آیا این روند به‌اندازه کافی سریع اتفاق می‌افتد تا درمیان یک جمعیت که زیر حمله آنتی‌بیوتیک‌ها نیست، پراکنده شود.

?در مطالعه‌ای جدید، محققین دانشگاه دوک به نظر پاسخی قطعی برای این سؤال پیدا کرده‌اند. آن‌ها از طریق انجام مجموعه‌‌‌ای از آزمایش‌ها روی باکتری‌های قادر به انجام Conjugation، نشان داده‌اند که همه باکتری‌های مورد آزمایش، ژن‌ها را با سرعت کافی به اشتراک می‌گذارند تا مقاومت حفظ شود. آن‌ها همچنین نشان داده‌اند که راه‌هایی برای ایجاد اختلال در این فرایند و معکوس کردن مقاومت باکتری به آنتی‌بیوتیک‌ها وجود دارد.

?بیشترین مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها از طریق انتخاب طبیعی رخ داده و منتشر می‌گردد. اگر تعداد کمی باکتری خوش‌شانس، دارای ژن‌هایی باشند که به آن‌ها کمک کند تا در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت کنند، آن‌ها به‌سرعت تبدیل به والدین نسل بعدی می‌شوند و آن ژن‌ها را منتقل می‌کنند.

?اما انتقال این ژن‌ها به نسل بعدی بدون هزینه نخواهد بود. به‌عنوان‌مثال یک جهش ممکن است به باکتری اجازه دهد که غشاء هسته ضخیم‌تری بسازد تا بتواند در برابر آنتی‌بیوتیک مشخصی مقاومت کند، اما همان جهش می‌تواند فرایند تولیدمثل را برای سلول دشوارتر کند. بدون فشار گزینشی آنتی‌بیوتیک‌ها که رقابت را از بین می‌برند، باکتری‌هایی که با این جهش مواجه هستند، باید خودبه‌خود و در طول زمان از بین بروند.

?اما معادله وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم ژن‌های ایجادکننده این مقاومت نیز می‌توانند بین سلول‌ها ردوبدل شوند. نرخ اشتراک ژن‌ها هم در اینجا به نفع حفظ مقاومت باکتری‌ها عمل می‌کند.

?نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که مدیریت میزان استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها به‌تنهایی برای تغییر روند مقاومت روزافزون عوامل بیماری‌زا به آنتی‌بیوتیک‌ها، کافی نخواهد بود. براساس اظهارات محققین، برای ایجاد هرگونه پیشرفت در این رابطه، به داروهایی نیاز داریم که هم بتوانند تبادل ژن را متوقف کنند و هم بتوانند نرخ انتقال ژن‌ها از طریق تولیدمثل را کاهش دهند.

?خوشبختانه چنین داروهایی درحال حاضر دسترس هستند و ممکن است تعداد خیلی بیشتری از آن‌ها هنوز توسط ما کشف نشده باشند.

?گفتنی است نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر گردیده است.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

برای جلوگیری از روند مقاومت میکروب‌ها، کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک کافی نیست – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن