اقتصاد زیستیبیوتکنولوژی دارویی
موضوعات داغ

برترین شرکت‌های بیوتکنولوژی جهان (2017)

شرکت‌های برتر داروسازی جهان درحال گسترش خدمات خود در حوزه بیوتکنولوژی دارویی (بیودارو) هستند. در این مطلب نگاهی اجمالی به شرکت‌های برتر دنیا در حوزه بیوتکنولوژی داریم.
رتبه‌بندی‌‌های اعلام شده در این مطلب از رنکینگ معتبر مجله‌های اینترنتی فورچون و فوربس هستند.


جانسون اند جانسون (J&J) از آمریکا در سه سال متوالی (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷) مقام اول برترین شرکت بیودارو را به گفته فوربس و Investopedia و فورچون از آن خود کرده. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۷ در حدود ۷۰.۲ میلیارد دلار بوده و بیش از ۱۲۶ هزار کارمند دارد و دارایی کل آن ۱۳۱ میلیارد دلار برآورد شده است. این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت در حوزه بیودارو و یکی از غول‌های داروسازی در جهان، تاکنون توانسته رتبه ۳۷ام برترین شرکت‌های ۲۰۱۷ در مجله اینترنتی فورچون را کسب کند.

شرکتی دیگر از آمریکا به نام Pfizer که رتبه دوم را در سال ۲۰۱۷ و رتبه ۴۶ در ۲۰۱۶ بدست آورده با ۴۹ میلیارد دلار درآمد، بیشتر روی داروهای حوزه سرطان فعالیت می‌کند. این شرکت امسال کمترین میزان درآمد و سود دهی از محصولاتش را تجربه می کند.

شرکت سوم بیوتکنولوژی Novartis است که ۴۸.۵ میلیارد دلار فروش در آخرین سال مالی خود داشته است. این شرکت سوییسی در رتبه ۶۱ ام در فهرست برترین شرکتهای جهان از نگاه مجله فوربس بود.
این شرکت اکنون بین ۹ سال مالی اخیر خود، کمترین درآمد و سود سالانه خودش را کسب کرده است.

هلدینگ Roche چهارمین شرکت برتر در حوزه بیوتکنولوژی هست و رتبه ۷۹ ام برترین شرکتهای جهان در سال ۲۰۱۷ دارد. این شرکت بیش از ۱۱۸ هزار نفر کارمند دارد. این شرکت سوییسی نیز سال مالی بدی را در یک دهه گذشته خود داشته، هرچند که درآمد بالای ۵۱ میلیارد دلاری داشته ولی درآمد خالص آن به کمترین مقدار خود در یک دهه گذشته رسیده است.

لیست کامل ۲۵ شرکت برتر بیوتکنولوژی که تقریباً همه آنها در بیوداروها سرمایه گذاری می‌کنند در قسمت منابع آمده است. همه ۲۵ شرکت برتر تنها از ۸ کشور آمریکا، فرانسه، سوییس، آلمان، انگلیس، دانمارک، اسرائیل و ژاپن هستند. مهم این است که بدانیم چرا اکثر این شرکتها در بدترین سال‌های مالی یک دهه اخیر خود به سر می‌برند و این روند کاهشی دو سه سالی است که گریبان آنها را گرفته است!! از طرف دیگر بررسی رمز موفقیت این شرکت‌ها در به‌کارگیری اصول مارکتینگ صحیح به ما در رشد شرکت‌های بیوتک کمک می‌کند. سرمایه‌گذاری‌های سنگین در واحدهای R&D آنها و پیشرفت آن به نسل‌های جدیدتر نشان از امیدواری به آینده‌ای بسیار درخشان‌تر از آنچه امروز دارند و طی کرده‌اند در حوزه بیوداروها دارد که البته با توجه به عوامل ویژه صنعت (Special firm factors) با یک تأخیر زمانی شاهد آن خواهیم بود.

نویسنده: حسین گدازی

Rate this post
منبع
ForbesfortuneForbes
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

 1. سلام در این مطالب نوشته شده است
  ” ست کامل 25 شرکت برتر بیوتکنولوژی که تقریباً همه آنها در بیوداروها سرمایه گذاری می‌کنند در قسمت منابع آمده است. ” اما قسمت منابعی در آن برای مشاهده نیست.

  1. سلام و وقت بخیر خدمت شما
   در پایان مطلب دکمه سیاه رنگی هست به اسم منبع که اگر کمی جلوتر از آن را نگاه کنید نام منابع وجود دارد و با کلیک بر روی هر کدام به سایت منبع منتقل می شوید.
   موفق و پیروز باشید.

   منابع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن