اقتصاد زیستی

بررسی بازار مهار کننده‌های پروتئین کیناز

 

?پروتئین کیناز‌ها آنزیم‌هایی هستند که آمینواسید‌های مشخصی را در ساختار پروتئین فسفاته می‌کنند.
ازجمله آمینو‌اسید‌های سرین، تایروزین، ترئونین و هیستیدین. این آنزیم،ها در ارتباطات سلولی و القای پیام رشد و تکثیر نقش مهمی ایفا می‌کنند و لذا می‌توان با هدف قرار دادن آن‌ها، بیماری‌های مرتبط با رشد و تکثیر سلولی، از جمله سرطان را درمان کرد.

?دارو‌های زیادی با تکیه بر همین استراتژی، جهت درمان سرطان‌های مختلف موفق به دریافت تاییدیه از FDA شده‌اند و شرکت‌های بزرگی نیز در عرصه مشغول فعالیت هستند. در ادامه به بررسی داروی مهار‌کننده‌ی پروتئین کیناز Chk1 شرکت Sierra Oncology خواهیم پرداخت.
پروتئین Chk1)checkpoint kinase 1) یک سرین-ترئونین پروتئین کیناز است که با مسیر تخریب DNA و همچنین تنظیم چرخه سلولی در ارتباط است.
با اینکه هدف قرار دادن این پروئین خاص، موضوع جدیدی است اما این مسیر در گذشته نیز هدف دارو‌های موفق بسیاری بوده است.

?اختصاصیت و ایمنی داروی شرکت Sierra Oncology نسبت به سایر نمونه‌ها قابل توجه است و این به این معناست که دز بالاتری از دارو قابل تجویز خواهد بود. با وجود این که این شرکت داده‌های مرتبط با میزان تاثیر دارو را منتشر نکرده است اما با توجه به سایر داده‌ها می‌توان نرخ تاثیر بالایی را برای آن پیش‌بینی کرد.
می‌توان گفت این داروی جدید یک جواهر مخفی باشد که سرمایه گذاری روی آن فاقد ریسک نخواهد بود به ویژه با حضور رقبایی چون Roche و Eli Lilly.

ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️ منبع

? کانال اقتصاد زیست فن

بررسی بازار مهار کننده‌های پروتئین کیناز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن