بیوتکنولوژی محیط زیست

DNA محیط‌ زیست، شاخصی برای بررسی تنوع گونه‌­ای حیوانات رودخانه

تحقیقات جدید ثابت می­‌کند که DNA های محیط‌زیست برای کم‌تر از دو روز در رودخانه‌های کوچک سریع جریان می­‌یابند و بنابراین اطلاعات بسیار محلی و جاری را درباره ترکیب گونه­‌ها فراهم می­‌کنند. این شواهد بسیار مهمی است که زیست‌شناسان برای ارزیابی سلامتی اکوسیستم آبزی به تکنیک‌های نمونه‌برداری جدید DNA مراجعه کنند.


?نمونه‌برداری از DNA محیط‌زیست توسط سازمان­‌های دولتی و پیمان‌کاران تجاری در ارزیابی تنوع زیستی بیش‌تر مورداستفاده قرار می­‌گیرد، زیرا از نیروی کار کم‌تری استفاده می‌­کند، نیاز به تخصص کم‌تری دارد و می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد. این روش شامل گرفتن نمونه­‌های آب از زیستگاه‌های آبزی و غربال‌گری برای باقی‌مانده‌های DNA (ازجمله سلول‌ها و ترشحات) ناشی از گونه‌­های موجود است. امید این است که این رویکرد به‌جای روش‌­های پیچیده‌­تر نمونه‌برداری و شناسایی که در حال حاضر موردنیاز است، به‌صورت خودکار سریع جایگزین شود.

?پروفسور Simon Creer می­‌گوید: «این تکنیک eDNA در سال‌های اخیر به‌طور گسترده­‌ای مورداستفاده قرارگرفته‌است و در حال حاضر به حفاظت از گونه‌­های انگلیس همچون Great Crested Newt کمک کرده‌است. آزمایش­‌ها شامل معرفی eDNA از گونه­‌های مختلف در نزدیکی Llyn Brianne در ولز مرکزی نشان داد که این مواد معرفی‌شده تنها برای دو روز ادامه داشتند و این چارچوب زمانی حتی در آب­‌های مرتفع اسیدی­‌تر کوتاه‌­تر بود».

?دکتر Mat Seymour، محقق پست دکترا در پروژه LOFRESH توضیح می‌­دهد: «محدوده زمانی نسبتاً کوتاه برای تشخیص ذرات DNA در محیط‌­های طبیعی مهم است، زیرا اکنون می­‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که نمونه‌­ای نزدیک از زمان واقعی جامعه را دریافت می­‌کنیم».

?دکتر Isabelle Durance، مدیر تحقیقات آب در دانشگاه Cardiff، افزود: « آزمایش در Llyn Brianne یک گام بزرگ در توسعه و اعتبار eDNA به‌عنوان یک ابزار مدیریت زیست‌محیطی است، اما کارهای بیشتری برای انجام وجود دارد. یک چالش کلیدی در حال حاضر این است که ارزیابی eDNA به چه طریق کل گونه‌­های موجود در نهرها و رودخانه‌­ها را نشان می‌­دهد».

?پروفسور Jack Cosby از مرکز اکولوژی و هیدرولوژی Bangor، به آینده نگاه می­‌کند: « این کار ما را یک گام بیش‌تر به درک این‌که چگونه می‌­توانیم از این تکنیک­‌های eDNA استفاده کنیم تا نظارت ملی را در کیفیت رودخانه و تنوع زیستی بهبود بخشیم، نزدیک می‌کند».

?مترجم: الهام بیابان گرد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

DNA محیط‌ زیست، شاخصی برای بررسی تنوع گونه‌­ای حیوانات رودخانه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن