بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

بررسی شیمیایی حافظه

✅یادگیری نیاز به سازگاری شیمیایی سیناپس‌های افراد دارد. امروزه محققان تأثیر یک پروتئین باند شونده به RNA که ذاتاً در این فرآیند دخیل است را بر روی یادگیری و شکل‌گیری حافظه و فرایندهای یادگیری نشان داده‌اند.


?شکل‌گیری حافظه نیاز به تغییرات دقیق در ساختارهای مغزی دارد چراکه حافظه و یادگیری نتیجه تعدیل پیوسته سیناپس‌هاست. تغییرات مولکولی دراز مدت در این فرآیندها توسط mRNA هایی کدگذاری شده است که در هسته‌ی نورون‌ها تولید شده و باید به سیناپس‌های مناسبی منتقل شوند تا سنتز پروتئین‌های خاصی “در محل” را برنامه ریزی کنند. Kiebler دانشمند LMU، در مطالعات قبلی، نشان داد که پروتئین باند شونده به RNA به نام Staufen2، در انتقال این mRNA ها به مقصدشان نقش مهمی ایفا می‌کند. اقدام جدید برای اولین بار نشان داد که سطوح کاهش یافته Staufen2 با اختلالات خاص حافظه‌ ای در ارتباط است.

?محققان از یک مدل رت ژنتیکی تصحیح شده استفاده کردند که در آن سنتز Staufen2 قابل تغییر بود و می‌توانست به طور انتخابی در سلول های عصبی forebrain سرکوب شود. آن‌ها سپس با استفاده از آزمایش‌های رفتاری، اثرات سطوح کاهش یافته‌ی پروتئین Staufen2 را بر روی حافظه مشخص کردند تا کارایی حافظه فضایی، زمانی و ارتباطی را اندازه گیری کنند و مشخص شد که این وظایف وابسته به شکل پذیری سیناپسی است. این نتایج به وضوح نشان می‌دهد که کاهش Staufen2 در forebrain بر روی جنبه های مختلف حافظه تاثیر منفی دارد.

?کمبود Staufen2 یک اثر مشخص بر روی مورفولوژی و عملکرد سیناپسی نیز دارد. محققان کارایی انتقال سیگنال در سراسر سیناپس‌ها را با کمک اندازه گیری‌های الکتروفیزیولوژی، در هیپوکمپ بررسی کرده و دریافتند که هم تقویت طولانی مدت (LTP) و هم تضعیف طولانی مدت (LTD) تحت تأثیر قرار می‌گیرند. کاهش سطوح Staufen2 ، LTP را به شدت تقویت می‌کند، درحالی‌که LTD را کاهش می‌دهد. این یافته‌ها حاکی از آن است که کمبود Staufen2 موجب پاسخ‌گویی بیشتر سیناپس‌ها نسبت به موارد دیگر می‌شود. با این حال، نتایج نشان می دهد که در واقع تعادل نسبت LTP به LTD حائز اهمیت است. محققان بر این باورند که تحت چنین شرایطی سیناپس‌ها بسیار واکنشی هستند و به اندازه کافی سرکوب نشده‌اند.

?به گفته‌ی Kiebler این کار ما را برای اولین بار قادر ساخت که Staufen2 را با شکل پذیری سیناپسی و یادگیری ارتباط دهیم. علاوه براین، دیدگاه‌ کاملاً جدیدی به واسطه ی مکانیسم های مولکولی مرتبط با یادگیری مطرح شد.

? مترجم: مژگان برات‌زاده

☑️ لینک خبر

☑️ لینک مقاله

☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️ عضویت در کانال زیست فن

بررسی شیمیایی حافظه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن