بیوتکنولوژی پزشکی

بررسی فعالیت مهار کنندگی بر روی HIV-1 نوع C

بیماری ایدز تا کنون سبب مرگ ۲۵ میلیون انسان شده است و تخمین زده می شود که ۳۳ میلیون بیمار مبتلا به این بیماری وجود داشته باشد. مدیریت این بیماری شامل استفاده از داروهای متنوع ضد ویروسی می شود.


مهارکننده های بلوغ HIV ترکیبات ضد ویروسی هستند که Gag ویروس را مهار می کنند و همچنین مانع رشد کپسید می شوند. اولین نوع از این مهار کننده ها BVM بوده که عملکرد خوبی بر علیه HIV-1 نوع B داشته است. اما اثر مهارکنندگی بر نوع C ندارد. نوع دیگر این مهارکننده ها PF-46396 است که این مهارکننده هم بر علیه نوع B اثر خوبی نشان داده است اما از این جهت که بیشتر مبتلایان به HIV-1 در جهان از نوع C هستند، پژوهشی در مورد بر روی اثر آن بر ویروس نوع C انجام گرفته است.

دو نوع B و C از HIV-1 در توالی و ساختار و واریانس آنتی ژنیک با هم تفاوت دارند. این تفاوت باعث بروز پاسخ های متفاوت آن ها به داروهای ضد ویروسی و همچنین مقاومت دارویی هم می شود.

نتایج این تحقیق نشان می دهد برخلاف BVM، مهارکننده ی PF-46396 بر علیه دو نوع B و C فعالیت خوبی داشته است.

مطالعه اثر PF-46396 بر روی سه نوع کلون مولکولی K3016, ZM247 و Indie-C1 انجام شد، که بر روی هر سه اثر مهارکنندگی را نشان داد. همچنین در این مطالعه بر روی اثر مهارکنندگی PF-46396 بر روی همانند سازی HIV-1 نوع C در کشت سلولی نیز آزمایش هایی انجام شد. نتایج تحقیق نشان می دهد که این ترکیب بر روی رده های سلولی HUT-R5 و PM1 T-cells در غلظت های بالا سیتوتوکسیک بوده و منجر به مرگ سلول شده است، اما به طور کلی PF-46396 توانسته تکثیر HIV-1 نوع C را در شرایط آزمایشگاهی به تاخیر بیاندازد.

نتایج این تحقیق می تواند پایه مناسبی برای طراحی آنالوگ های PF-46396 با سمیت کمتر و اختصاصیت مناسب تر در درمان HIV-1 قرار گیرد.

ترجمه : الهه شانقی

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن