بیوتکنولوژی کشاورزیژنومیکسفتوسنتز

بررسی منشا فتوسنتز از طریق مطالعه ژنوم

✅ گیاه شناسان در همکاری با موسسه فناوری کالیفرنیا، برای ارائه بینش جدیدی از منشا فتوسنتز، تاریخچه تکامل آن را بازنویسی کرده اند.


?فرم غالب و رایج در مطالعات فتوسنتزی، فرم اکسیژنی آن است؛ روشی که به واسطه آن گیاهان از نور خورشید برای تبدیل آب به اکسیژن استفاده می‌کنند. با این حال، مطالعات بیشتر درباره فتوسنتز غیر اکسیژنی که اکسیژن تولید نمی‌کند، برای فهم چگونگی تاثیر متابولیسم‌های اولیه میکروبی بر چرخه‌های ژئوشیمیایی این سیاره، بسیار مهم هستند. محققان معتقدند فتوسنتز، عمده زندگی را در سیاره ما پشتیبانی می‌کند؛ اگرچه در مورد زمان تکامل این متابولیسم مهم، اطلاعات زیادی نداریم. تصور بر آن است که فتوسنتز غیر اکسیژنی که قبل از فتوسنتز اکسیژنی تکامل یافته است، در برخی از اولین شواهد زندگی روی زمین، پیش از افزایش اکسیژن اتمسفری، نقش داشته است.

?گروه خاصی از باکتری‌ها که کلروفلکسی نامیده می‌شدند، مخترعان فتوسنتز غیر اکسیژنی بودند. با نگاه به ژنوم کلروفلکسی‌های مختلف و استفاده از علم طبقه بندی، ثابت شد که این گروه نمی‌تواند یکی از مخترعان اصلی فتوسنتز باشد. محققان با استفاده از مجموعی از مطالعات ژنومی مقایسه ای و تحلیل‌های ساعت مولکولی، دریافتند مدت زمانی که از تکامل اعضایی از شاخه کلروفلکسی که به واسطه نور تغذیه می‌کنند، می‌گذرد به اندازه ای نیست که بتوان آن‌ها را اجدادی برای فتوسنتز غیر اکسیژنی، فرایندی تکامل یافته در حدود ۲.۳ بیلیون سال پیش، به حساب آورد. در مقابل، کلروفلکسی به طور کامل از این فرایند پیشی نگرفته و تقریبا ۸۶۷ میلیون سال پیش تکامل یافته است.

?از روش‌های طبقه بندی برای تخمین رویداد‌های تکاملی به ویژه تحلیل‌های ساعت مولکولی استفاده شد. ساعت‌های مولکولی راهی برای مشاهده میزان تکامل مولکولی پروتئین‌ها هستند که می توانند به ما در تعیین زمان وقوع رویداد‌ها کمک کنند. از این روش برای فهم زمان تکامل اعضایی از شاخه کلروفلکسی که به واسطه نور تغذیه می‌کنند، استفاده شد. به نظر می‌رسد که کلروفلکسی یکی از قدیمی ترین دودمان‌های تغذیه کننده به واسطه نور است؛ اگرچه تجزیه و تحلیل ساعت مولکولی نشان می دهد که این گروه در واقع خیلی جوان تر از چیزی است که قبلا پیشنهاد شده بود.

?ترجمه: نوروزی

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

بررسی منشا فتوسنتز از طریق مطالعه ژنوم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن