اخبارزیست نشانگرها

بررسی نقش گونه ای خاص از بیومارکر در کلیه و قلب بیماران مبتلا به کووید-19

  • به‌دنیال اتفاق نظر کارشناسان مراکز پزشکی مبنی بر استفاده از نشانگرهای زیستی جدید برای پیگیری و نظارت بر بیمارانی که علائم حاد ابتلا به کووید-۱۹ دارند؛ عوامل شرکت آلمانی SphingoTec که در زمینه تشخیص بیماری‌ها فعالیت دارد، در خروجی‌های جلسات جدید خود خبر از راهکارهای جدیدشان برای تشخیص و مدیریت کووید-۱۹ ارائه کردند.

همه‌گیری کووید-۱۹ که به‌سرعت در حال گسترش است، سیستم بهداشت جهانی را به چالش کشیده است. این در حالی است که حدود ۵ درصد از این بیماران نیاز به پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) دارند. علاوه بر عوارض اصلی که شامل بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروقی، و کلیوی است؛ شواهد و مدارک نشان می‌دهد که عملکرد اندوتلیال در تشدید این بیماری نقشی خطیر ایفا می‌کند.

آزمایشات تشخیصی برای نشانگرهای زیستی اختصاصی به‌منظور نظارت بر عملکرد اندوتلیال (لایه درون‌رگی)؛ در حال حاضر در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان‌های آلمان، سوئیس، انگلستان، فرانسه و ایتالیا مورد بررسی قرار گرفته است. لایه درون‌رگی، لایه‌ای نازک از سلول‌هاست که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند. این لایه، خون یا مایع لنف را از سطح زیرین خویش و مجرای درون رگ جدا می‌کند.

در این تحقیق به‌منظور بررسی فاکتور قلبی DPP3 در بیماران مبتلا به کووید-۱۹، عملکرد اندوتلیال مورد بررسی قرار گرفت. روال کار بدین صورت بود که در یک جلسه کاری، محققان یافته‌های اولیه خود را برای رسیدن به وحدت نظر در مورد نیازهای تشخیصی بیماران کووید-۱۹ که علائم حاد دارند، به اشتراک گذاشتند. برای شناسایی بیماران در معرض خطر و نیز برای اندازه‌گیری نارسایی اعضای بدن؛ به نشانگرهایی خاص نیاز است. PenKid یک نشانگر تجاری است که این گروه تحقیقاتی در حال حاضر در حال بررسی استفاده از آن برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ می‌باشد.

شواهدی موجود، نقش اصلی فعالیت آدرنومدولین و عملکرد اندوتلیال فعال در بیماران را تأیید کرده است. اولین بازخورد در مورد نشانگرهای زیستی برای کووید-۱۹، ارتباط شدید بین سطح بالای خون bio-ADM و شدت بیماری و نیاز به ترمیم ارگان‌ها را نشان می‌دهد. این باعث می‌شود که دسته‌بندی دقیقی از خطر داشته باشیم.
تحقیقات بیشتر پیرامون penKid ،DPP3 و bio-ADM در کشورهایی که به‌شدت تحت تأثیر کووید-۱۹ قرار دارند (فرانسه، ایتالیا، انگلستان و همچنین امریکا و آسیا)، در جریان است. هدف اصلی از انجام این تحقیقات، تأیید کاربرد نشانگر زیستی Sphingotec در مدیریت بیماری کووید-۱۹ است. دکتر Marlies Ostermann در این زمینه می‌گوید: “برای ارزیابی و رسیدگی به مبتلایان به کووید-۱۹، به زمان معقولی نیاز است که نباید این زمان بگذرد.”
پس از دریافت اولین بازخورد مثبت از این نشانگرهای زیستی، این گروه تحقیقاتی تصمیم گرفت که برای استفاده از این فناوری در فعالیت‌های بالینی ناپخته است و نیاز به انجام تحقیقات بیشتر دارد. اهمیت این گفته در بخش مراقبت‌های ویژه بیشتر است. استفاده از برندهای تجاری یکی از لازمه‌های اصلی استفاده از نشانگرهای مزبور است. لازمه‌ای دیگر در این حیطه، استفاده از راهبردهایی برای کنترل افرادی است که در معرص خطرهای حاد کووید-۱۹ هستند.”
دکتر Andreas Bergmann -مدیر عامل در sphingotec- گفت: “برای حمایت از بیمارانی که نشانه‌های حاد ابتلا به کووید-۱۹ دارند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، در حال انجام تلاش‌های فراوانی با قصد کمک‌رسانی بهتر و نیز تجاری‌سازی نشان‌گرهایمان هستیم.”
۳/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
EurekAlert
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن