اقتصاد زیستیسوخت زیستی

بررسی وضعیت اشتغال‌زایی در حوزه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر با تأکید بر سوخت‌های زیستی

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA) در سال 2017، 10.3 میلیون نفر در سراسر جهان در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر اشتغال داشته‌اند. این میزان نسبت به سال 2016، رشد 5.3 درصدی داشته است. از لحاظ توسعه‌ منطقه‌ای، تمرکز این مشاغل در کشورهای چین، برزیل، امریکا، هند، آلمان و ژاپن بوده‌ است. چین با در اختیار داشتن 43 درصد از این مشاغل، موفق‌ترین کشور در زمینه‌ اشتغال‌زایی و بهره‌گیری از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر است.


نرخ اشتغال در صنعت انرژی های تجدیدپذیر

نرخ اشتغال در صنعت انرژی های تجدیدپذیر

میزان اشتغال‌زایی یک صنعت به پارامترهایی نظیر عوامل فنی، اقتصادی و سیاست‌گذاری وابسته ‌است. بلوغ فناوری‌های استفاده شده، افزایش سرمایه‌گذاری و تحقیقات، و هم‌چنین اتخاذ سیاست‌های حمایتی با هدف توسعه را می‌توان مهم‌ترین عوامل دخیل در میزان رشد اشتغال‌زایی در حوزه‌ انرژی‌های تجدیدپذیر دانست. دو حوزه‌ انرژی خورشیدی و سوخت‌های زیستی، دارای بیشترین میزان اشتغال‌زایی بوده‌اند.

نرخ اشتغال در صنعت انرژی های تجدیدپذیر در سال های 2012 الی 2017

نرخ اشتغال در صنعت انرژی های تجدیدپذیر در سال های 2012 الی 2017

نزدیک به یک سوم مشاغل ایجاد شده در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در سال 2017 مربوط به بخش انرژی‌های زیستی بوده است. انرژی‌های زیستی به مجموعه سوخت‌های زیستی مایع، زیست‌توده‌های جامد و گاز زیستی اتلاق می‌شود. سوخت‌های زیستی مایع هم به طور عمده دیزل زیستی و اتانول زیستی را شامل می‌شود. 63 درصد مشاغل در حوزه‌ انرژی‌های زیستی نیز مربوط به بخش سوخت‌های زیستی مایع بوده است. طبق داده‌های رسمی و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال 2017، میزان تولید اتانول زیستی سه برابر میزان تولید دیزل زیستی بوده است. با داده‌های مطرح شده و محاسبات سرانگشتی، نزدیک به 1.5 میلیون نفر در سال 2017 مشغول به فعالیت در صنعت اتانول زیستی بوده‌اند.

میزان تولید جهانی بیودیزل و بیواتانول در سال های 2006 الی 2017

میزان تولید جهانی بیودیزل و بیواتانول در سال های 2006 الی 2017

در سال 2017، دو میلیون نفر در بخش سوخت‌های زیستی مایع اشتغال داشتند که نسبت به سال 2016 رشد 12 درصدی داشته است. این میزان رشد در میان تمام بخش‌های انرژی‌های تجدیدپذیر بالاترین مقدار را دارا بوده است. بیشترین حجم این مشاغل در بخش زنجیره‌ ارزش کشاورزی و تأمین مواد اولیه‌ صنایع بوده‌ است. بخش ساخت، تعمیر و نگهداری واحدهای تولید سوخت‌های زیستی نسبت به بخش کشاورزی مشاغل کمتری را ایجاد کرده است اما این مشاغل نیاز به نیروی کار متخصص و آموزش ‌دیده دارد و دستمزد بیشتری هم دریافت می‌کنند. با در نظر گرفتن پراکندگی جغرافیایی در میزان اشتغال‌زایی؛ امریکای لاتین با 50 درصد، آسیا با 21 درصد، امریکای شمالی با 16 درصد و اروپا با 10 درصد در اشتغال‌زایی سهم داشتند. این نکته شایان توجه است که تنها پنج کشور، 80 نوع از مشاغل مربوط به حوزه‌ سوخت‌‌های زیستی مایع را از آن خود کرده‌اند.

پیشگامان اشتغال زایی در صنعت سوخت های زیستی مایع

پیشگامان اشتغال زایی در صنعت سوخت های زیستی مایع

بر اساس داده‌های موجود برای ایران، در سال گذشته 60 میلیون لیتر اتانول زیستی تولید شده است. نزدیک به 30 کارخانه در ایران موجود است و اگر 200 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با هر کارخانه مشغول به همکاری باشند، حدود 6000 نفر در ایران در صنعت تولید اتانول زیستی مشغول به فعالیت هستند. نکته‌ قابل توجه این است که تقریباً هیچ مقدار از این حجم، صرف مصرف سوخت نمی‌شود. با توجه به اینکه هیچ واحد فعال دیزل زیستی هم در ایران فعالیت نمی‌کند، به عبارتی میزان اشتغال ایران در حوزه‌ سوخت‌های زیستی مایع صفر نفر است!

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

جواد طغیانی

دانشجوی ارشد مهندسی شیمی-محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه‌های مختلف زیست‌فناوری صنعتی و محیط زیست هستم. در حال حاضر به عنوان نویسنده بخش صنعتی و مسئول بخش مصاحبه مجله زیست‌فن، فعالیت می‌کنم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ هشـتاد هشـت = 94

دکمه بازگشت به بالا
بستن