اپیدمیولوژیاخبارایمونولوژیمیکروبیوم دستگاه گوارش

بررسی ویژگی های کووید-19 در درمان میکروبی عفونت های SARS-CoV-2

در این مطالعه به تشریح علل و ویژگی‌های اپیدمیولوژیک کووید-۱۹ و نیز در مورد نقش احتمالی میکروبی در مدیریت بیماری بحث شده است. SARS-CoV و SARS-CoV-2 برخوردار از هویت توالی نوکلئوتیدی ۷۹.۵ درصد هستند و از گیرنده‌های ACE2 برای ورود به سلول‌های میزبان استفاده می‌کنند. توزیع ACE2 می‌تواند چگونگی عفونت SARS-CoV-2 در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش را تعیین کند.


بیماری کووید-۱۹ که ناشی از سندرم حاد تنفسی (SARS) می‌باشد مشکلی همه‌گیر شده است. تاکنون بیش از چهار میلیون نفر در تمام جهان در معرض این ویروس قرار گرفته‌اند. در ریه بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ تغییرات میکروبی دیده می‌شود و غنی شدن میکروبیوتای ریه با باکتری‌های موجود در روده با شروع سندرم آشفتگی حاد تنفسی و نتایج طولانی‌مدت ارتباط دارد.

در ۳۰ ام ژانویه سال ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ را زنگ خطری برای بهداشت عمومی در مقیاس بین‌المللی اعلام کرد. از ۱۵ ام ماه می، ابتلای بیش از چهار میلیون نفر به کووید-۱۹ تأیید شد و ۲۹۰ هزار مرگ و میر در سراسر جهان گزارش شد. بیشتر مطالعات موجود بر روی علائم و یافته‌های رادیوگرافی قفسه سینه تمرکز دارند زیرا SARS-COV-2 از نظر بالینی مشابه به SARS-CoV است و باعث شیوع بیماری‌های تنفسی در چین در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ و علائم تنفسی در آماری حدوداْ ۶۷.۷ درصدی تا ۸۱ درصدی از بیماران آلوده شده بود.

میکروبیوتای روده با افزایش تعداد و عملکرد سلول‌های ایمنی، کاهش ایمونوپاتولوژی و تحریک تولید اینترفرون ایمنی ضدویروسی را قوت می‌بخشد. بررسی تغییرات میکروبیوتا در طی عفونت SARS-CoV-2 ممکن است به پیش‌بینی نتایج بیماری افراد مبتلا کمک کند و امکان توسعه روش‌های درمانی مبتنی بر روش‌های میکروبی را فراهم می‌کند. SARS و کووید-۱۹ ویژگی‌های بالینی مشابهی با یکدیگر دارند، اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ بسیار پایین است. ACE2 با کنترل غیرمستقیم ترشح پپتیدهای ضدمیکروبی باعث تنظیم میکروبیای روده می‌شود.

در مطالعات قبلی این دیده شد که بیماران SARS-CoV-2 دارای علائم نقص گوارش از جمله اسهال بوده و نتایج آزمایش در نمونه‌های مدفوع یا سوآب رکتال مثبت بوده است. به همین دلیل، دستگاه گوارش (GI) باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد. در طی بروز عفونت‌های SARS-CoV-2 اسهال نباید نادیده گرفته شود و اختلال در تنظیم بیان ACE2 ممکن است به دیسبیوز روده منجر شود. علاوه بر این، فهم چگونگی ایجاد تغییرات در جوامع میکروبی باعث ایجاد عفونت‌های ویروسی می‌شود که امکان توسعه روش‌های درمانی مؤثر را فراهم می‌کند.
از آنجا که کووید-۱۹ به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است، کارکنان بهداشت، اپیدمیولوژیست‌ها و محققان باید برای حل سه موضوع با یکدیگر همکاری کنند:
۱. شفافیت مرگ و میر ژن‌های مختلف SARS-CoV-2 در مناطق مختلف جغرافیایی و تبیین ارتباط بین این ژنوتیپ‌ها و اپیدمیولوژی
۲. بررسی ساز و کار حمله‌ی SARS-CoV-2 به سیستم ایمنی بدن
۳. فهم این که میکروبیوتا چگونه می‌تواند به ارزیابی وضعیت بالینی کمک کند و به‌عنوان یک هدف برای درمان‌های ضد SARS-CoV-2 به کار گرفته شود.
۵/۵ - (۱ امتیاز)
منبع
Frontiersin in Microbiology
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن