اخباربازنشربیوتکنولوژی پزشکیواکسن ها

بررسی واکسن نواوکس

بررسی نواوکس، یکی از کاندید های واکسن بیماری کووید ۱۹

شرکت نواوکس یک کمپانی تولید واکسن، واقع در ایالت مریلند آمریکاست. در ژانویه­‌ی سال ۲۰۲۰، نواوکس به ساخت واکسن بیماری کووید ۱۹ اقدام کرد. واکسن این شرکت، NVX-CoV2373 نام دارد. در سپتامبر ۲۰۲۰، این واکسن با ۱۵۰۰۰ داوطلب وارد فاز سوم مطالعات انسانی در انگلستان شد. به احتمال زیاد، نتایج نهایی مربوط به این واکسن، در آغاز سال ۲۰۲۱ آماده خواهد­ شد. بسیاری از واکسن­ها­­ی مطرح در اخبار، همانند واکسن شرکت­‌های مدرنا، فایزر و استرازنکا-آکسفورد، واکسن­‌ها­ی بر مبنای اسید­های نوکلئیک هستند. برخلاف واکسن­های سرشناس دیگر، واکسن NVX-CoV2373 یک واکسن تشکیل شده از زیرواحد­ پروتئینی است. واکسن بیماری های سیاه سرفه و هپاتیت ب نیز از زیرواحد پروتئینی تشکیل شده اند. در مراحل اول مطالعات انسانی، سطح بالایی از آنتی‌­بادی مشاهده شد.


چگونگی تشخیص ویروس کرونا

برسی واکسن آسترازنکا – آکسفورد


نحوه‌ی عملکرد واکسن نواوکس

یک نحوه‌­ی مقابله سیستم ایمنی بدن با میکروب­‌ها وعوامل بیماریزا، ترشح ملکول‌­هایی به نام آنتی‌بادی علیه پروتئین‌­های عامل بیماریزا است. به این پروتئین­‌ها­ی عامل بیماریزا، آنتی‌­ژن گفته می‌­شود. ویروس SARS-CoV-2 دارای ملکول­‌های پروتئینی در سطح خود است. این پروتئین‌­ها، spike نامیده می­‌شوند. SARS-CoV-2 با استفاده از پروتئین spike، وارد سلول هدف می‌­شوند. آنتی­بادی­‌ها با اتصال یافتن به پروتئین­‌های spike، این آنتی‌­ژن ها را شناسایی و خنثی می‌­کنند. با تحریک سیستم ایمنی توسط پروتئین spike، گلبول های سفید، به نام لنفوسیت B شروع به ساخت آنتی­‌بادی می‌­کنند. گروه دیگری از گلبول های سفید به نام لنفوسیت­‌ها­ی T نیز فعال می‌شوند. این فرایند سبب ایجاد حافظه‌ی ایمنونولوژیک نیز می‌­شود. واکسن کووید ۱۹ نواوکس از پروتئین‌های spike ساخته می‌شود.

واکسن نواوکس

نحوه‌ی ساخت واکسن نواوکس

برای تولید انبوه پروتئین spike، توالی ژن کد کننده ی spike را در ژنوم ویروس دیگری وارد کردند. ویروس مورد استفاده برای واکسن نواوکس، باکولوویروس است. باکولوویروس توانایی آلوده کردن سلول­‌های حشرات را دارد. محققان، لاین سلولی Sf9 که منشا آن حشره ی Spodoptera frugiperda را با باکولوویروس آلوده کردند. سلول‌های آلوده شده، شروع به تولید پروتئین spike کردند. از این روش قبلاً برای تولید واکسن ویروس HPV که عامل سرطان دهانه‌ی رحم است، استفاده شده‌­است. پس از این مرحله محققان، پروتئین­‌های spike را از سلول‌های حشرات، استخراج کردند. سپس پروتئین­‌های استخراج شده را در قالب نانوذرات پروتئینی سازماندهی کردند. چون واکسن بیماری کووید ۱۹ NVX-CoV2373 فقط از پروتئین تشکیل شده، قابلیت تکثیر و ایجاد کووید ۱۹ ندارد اما سبب واکنش ایمنی بدن می شود.

نحوه‌ی استفاده از واکسن نواوکس

واکسن بیماری کووید ۱۹ نواوکس باید در دو دوز و دو نوبت در ماهیچه­‌های بازو تزریق شود. هر دوز علاوه بر نانوذرات spike، حاوی ترکیبی است که از درخت صابون گرفته شده‌­است. این ترکیب درخت صابون سبب جذب کردن سلول­‌های ایمنی به محل تزریق می­‌شود. علاوه بر این سبب ایجاد واکنش قوی‌تر سیستم ایمنی نیز می­‌گردد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
دکتر وحید عرفانی مقدم
منبع
NYTimes
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن