بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیست

برطرف کردن آلودگی رسوبات آب و خاک با پیشرفت پژوهش MSU

✅ پژوهش جدیدی در دانشگا میشیگان برای نخستین بار نشان داد‌ه‌است که کربن فعال -ماده‌ای مورد استفاده در خالص‌سازی آب- می‌تواند خطر سلامتی وابسته به خاک، رسوبات و آب سطحی آلوده شده با مقادیر بالای دی‌اکسین سمی را رفع کند.

? در این پژوهش به طور ویژه روی اکوسیستم خاک و آب شیرین کار شده که بیشتر توسط تولیدات صنعتی و آفت‌کش‌ها و دیگر مود شیمیایی آلوده شده‌اند. هدف یافتن و تایید مسیری جدید در مدیریت و تصفیه خاک و رسوباتیست که با آلاینده‌های صنعتی مثل دی‌اکسین آلوده شده‌اند. و درنهایت این هدف با کربن فعال محقق شد.

? کربن فعال زمانی تولید می‌شود که مواد با غلظت بالای کربن مانند زغال سنگ، چوب، زغال سنگ نارس و حتی پوسته نارگیل تحت تأثیر فرایندهای تصفیه‌ای ویژه‌ در معرض دماهای بسیار بالا بدون سوزاندن قرار می‌گیرند. نتیجه ایجاد یک ماده متخلل و بسیار جذب‌کننده است که به سادگی به سموم آلی متصل می‌شود و زمانی که با خاک و رسوبات آلوده مخلوط می‌شود، کربن دی‌اکسین به آن متصل شده و جدا می‌شود.

? اگرچه آزاد شدن دی‌اکسین در محیط از سال ۱۹۹۰ میلادی ۹۰ درصد کاهش داشته است، اما سمومی که تاکنون در محیط رها شده است می‌تواند به زنجیره غذایی ماهی‌‌ها و دیگر موجودات زنده وارد شود. این یک مشکل عمومی در مورد مسائل بهداشتی مرتبط با آلودگی دی‌اکسین است. عوارض بهداشتی هورمونی، مسائل باروری، جوش‌های پوستی، مشکلات ایمنی، سرطان می توانند از آن سرچشمه بگیرند. بیشترین برخورد انسان با آن مربوط به خوردن ماهی و صدف‌های دریایی است که در جریان‌های آلوده و رودخانه ها زندگی می کنند.”

?حذف دی‌اکسین از خاک و رسوبات آلوده نیازمند به هزینه، لای‌روبی رودخانه‌ها و بعد دفن زباله در محل‌ دفن زباله‌های خـطرناک است. در حالی که ظرفیت کربن فعال برای استخراج سموم به خوبی مستند شده است، پرسش هایی مطرح می شود که آیا این سموم ها به سلامت حیوانات و در نهایت سلامت انسان ها آسیب می رساند.

?تخمین زده‌ می‌شود که کربن فعال در هر هکتار ۷۵ هزار دلار ارزش داشته باشد که به طور قابل ملاحظه‌ای ارزان‌تر از روش‌های دیگر لای‌روبی و دفن زباله خواهدبود، که ۱۵ میلیون دلار برای کاری مشابه تخمین زده‌ می‌شود. کربن فعال اثر تخریبی کمتر و رویکرد اقتصادی‌تر برای پاک‌سازی اکوسیستم نشان می‌دهد، گرچه بعضی از مکان‌های به شدت آلوده ممکن است نیاز به لای‌روبی داشته باشند.

?همچنان به آزمون‌های بیشتری لازم است، اما یافته ها نشان‌دهنده یک گام مهم در فناوری ترمیم محیط زیست است. اهمیت این مطالعه به این دلیل است که اولین شواهد مستقیم نشان می دهد این فناوری در نهایت محافظ سلامت انسان است.

?نویسنده: فاطمه بیدکی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

برطرف کردن آلودگی رسوبات آب و خاک با پیشرفت پژوهش MSU – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن