میکروبیوم دستگاه گوارش

برگشت علایم افسردگی در موش توسط پروبیوتیک ماست

لاکتوباسیلوس: باکتری پروبیوتیک یافت شده در ماست، می تواند باعث رفع رفتارهای شبه افسردگی و تشویش در موش شود


محققان فرایند بیولوژیک مسئول در اثر بر رفتار را شناسایی کرده اند. بر این اساس آنها باور دارند که این یافته در مورد انسانها نیز صادق است.

این کشف می تواند باعث گشایش درهای جدیدی در استراتژیهای درمان افسردگی (یکی از رایجترین شرایط روانپزشکی در امریکا)، همچون دیگر شرایط مانند تشویش را بگشاید.

امید بزرگ این نوع تحقیقات این است که دیگر نیازی به آزرده شدن از مخلوطی از داروها و اثرات جانبی آنها نباشد، بلکه فقط میکروبیوم نقش ایفا کند.

بسیار سحرآمیز خواهد بود اگر شما رژیم غذایی خود را عوض کنید تا باکتریهای شما تغیر کرده تا سلامتی شما و همچنین اخلاق شما خوب شود

برای اطلاعات بیشتر که شامل پاسخ به سوالاتی نظیر این است که کدام گونه لاکتوباسیلوس بر افسردگی اثر دارد، به وبلاگ مدرسه تحقیقات پزشکی سر بزنید.

محققان توانستند با تغذیه موشها با لاکتوباسیلها، باکتری موجود در محیط کشت فعال ماست، علائم افسردگی را رفع کنند. در واقع آنها مکانیسم اختصاصی تاثیر باکتریها بر رفتار را کشف کردند که این یافته ارتباط مستقیم بین سلامت میکروبیوم روده و سلامت روانی را نشان می داد. بر اساس این یافته، محققان امیدوارند که کشف آنها راجع به انسان نیز صادق باشد و در حال برنامه ریزی برای تائید یافته خود در بیماران افسرده می باشند.

افسردگی یکی از رایجترین شرایط سلامتی روانی در آمریکاست که بیش از ۷% مردم افسردگی شدید را تجربه می کنند. این یک مشکل بزرگ است زیرا درمانها خیلی خوب نبوده و عوارض جانبی شدیدی را به دنبال دارند.

نقش میکروبیوم روده- باکتریهایی که درون ما زندگی می کنند- مورد توجه شدید محققانی قرار گرفته است که افسردگی و دیگر شرایط سلامتی، چه روحی و چه جسمی را مطالعه می کنند. مرکز تحقیقاتی در UVA تاسیس شده است تا ارتباط بین افسردگی و سلامتی روده را بیابد. در شرایط استرس، احتمال افسرده شدن بیشتر است که این مدتهاست شناخته شده است. اما سوال اینجاست که آیا میکروبیوم در افسردگی نقش دارد؟ به نظر می رسد پاسخ مثبت است. ترکیب میکروبیوم روده قبل و بعد از اینکه موشها تحت استرس واقع شوند، تغییرات شدیدی شامل از دست رفتن لاکتوباسیلها را میکند. با از دست رفتن لاکتوباسیلها، نشانه های افسردگی ظهور می کند. با تغذیه موشها با لاکتوباسیلها در غذایشان، علائم آنها تقریبا به حالت عادی و نرمال بر می گردد. یک سویه از لاکتوباسیلها میباشد که قادر است بر رفتار اثر بگذارد.

در تعیین مکانیسم تاثیرگذاری لاکتوباسیل بر افسردگی، مشخص شده است که مقدار لاکتوباسیل روده بر سطح متابولیتی در خون به نام کینورنین اثر می گذارد که مشخص شده است کینورنین باعث افسردگی می شود. وقتی لاکتوباسیل از روده حذف شود، سطح کینورنین افزایش یافته و نشانه های افسردگی بروز می یابد. درواقع سطح لاکتوباسیلها ارتباط مستقیمی با رفتار این موشها دارد.

آزمایشات انسانی بر روی بیماران مولتیپل اسکلروسیس گروهی که در آنها افسردگی رایج است در حال بررسی است. علاوه بر آزمایشات انسانی، اهمیت نقش کینورنین نیز در حال بررسی است. کینورنین در اثر التهاب ایجاد می شود که با افسردگی نیز ارتباط دارد. اما سوال اینجاست که چگونه این مولکول می تواند بر مغز اثر گذارد؟ فرایند تاثیر گذاری آن چگونه است؟

یافته های حاصل از این تحقیقات در مجله Scientific report به چاپ رسیده است.

ترجمه : مرضیه عزیزی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن