بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

بزرگراه قارچی، مسیر امن باکتری ها

باکتری های خاک از ساختار منشعب و نخ مانند قارچ ها برای حرکت و دسترسی به منابع غذایی استفاده می کنند.


در یک مطالعه جدید که در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است, محققان نشان دادند که نخینه یا هیفا (hyphae) قارچی، از مراکز حائز اهمیتی برای انتقال ژن بین باکتری ها به حساب می‌آید.

از این طریق، قارچ ها تنوع بالای باکتریایی در خاک را تضمین می کند که همچنین می توانند برای تجزیه ی آلاینده ها مفید باشند.

انتقال افقی ژن (Horizontal Gene Transfer-HGT-)، یک مکانیسم اصلی تکامل باکتریایی است. این فرآیند به باکتری ها رفتارهای ژنتیکی جدیدی اعطا می کند.

انتقال عناصر ژنتیکی متحرک مانند پلازمید ها (conjugation) نیاز به نزدیک بودن سلول ها دارد.

انتقال افقی ژن در میان باکتری هایی که از لحاظ ژنتیکی متمایز هستند، بسیار به حرکت سلول در لایه های نازک یا فیلم آب(water film) -که نوعا در سیستم ها طبیعی مانند خاک نا پیوسته هستند- بستگی دارد.

نتایج نشان می دهند که ساختار شبکه ای جُلینه یا میسیلیوم (mycelium), در قسمت هایی که مهاجرت باکتریایی صورت گرفته و تماس های موفق رخ می دهند، انتقال افقی ژن باکتریایی به وسیله فراهم شدن فیلم پیوسته مایع، بهبود داده می شود.

مهاجرت باکتری ها به قصد متمرکز شدن وجایگیری در فیلم مایع اطراف هیفا یک فاکتور کلیدی برای بهبود انتقال افقی ژن در میان شبکه های میسیلیوم می باشد.مطلب یاد شده به وسیله شبیه سازی اختصاصی (individual-based model) تایید شده است.هیفا می تواند به عنوان یک عامل مهم برای انتقال افقی ژن و سازگاری ژنتیکی برای باکتری ها در خاک عمل کند.

ترجمه: فاطمه فولادی

لینک خبر
لینک مقاله

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن